Cyklostezky ve svitavském okrese propojí nejen sousední města. Cyklistické trasy umožní lidem projíždět i do jiných krajů.

Litomyšl a Vysoké Mýto spojí cyklostezka. Na tom se dohodli starostové obou měst na společném jednání i se zástupci obcí, kterých se to týká. Náklady na zhruba dvanáctikilometrový úsek se vyšplhají až na šedesát milionů korun. Obě města počítají s pětašedesátiprocentní dotací ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Na jeho doporučení každé město postaví vlastní část cyklostezky. Obě stezky se pak setkají v Cerekvici nad Loučnou.

Litomyšl již má zadaný projekt a řeší výkupy pozemků. „Pokud dotace dopadne, mohlo by se začít stavět příští rok,“ dodal starosta Litomyšle Michal Kortyš. Stezka by měla být dokončena v roce 2014. Cyklostezka by měla být co nejrovnější a měla mít co nejmenší převýšení. „Cesta mezi Litomyšlí a Vysokým Mýtem bude sloužit hodně lidem, kteří jezdí do práce nebo do školy,“ řekl starosta.

Z Vysokého Mýta se dokončuje stezka směrem na Choceň. V jednání je také propojení Litomyšle a Svitav cyklostezkou.

Na cyklokonferenci byla již schválená cyklotrasa, která povede přes svitavský okres. „Ponese název Cyklotrasa č. 24 Svitava. Měla by spojovat města Blansko a Česká Třebová,“ informoval Pavel Čížek, místostarosta Svitav. Trasa ze severu od České Třebové by měla vést přes Opatovec kolem rybníka Rosnička. „Dále bude procházet městem Svitavy, územím zadních cest Hradce nad Svitavou přímo do Březové nad Svitavou. Tam by se měla vyhnout hlavnímu náměstí a tedy i silnici první třídy. Povede až na hranici Jihomoravského kraje,“ dodal Pavel Čížek. Trasa bude vedená údolím řeky Svitavy s minimálním převýšením. Cyklisté pojedou po cestách a nefrekventovaných silnicích.

(dol, ap, kk)