Na trasu vyjíždí v pátek litomyšlský ultracyklista Míra Hájek, který závod objede jako charitativní projekt pro dětské onkologické centrum v Hradci Králové. Ve čtvrtek odpoledne se rozloučil se svými fanoušky v Litomyšli. "Teď to už bude na mně. Naštěstí to vše má kromě sportovního výkonu velkou nadstavbu v podobě pomoci čtyřem holčičkám, které se léčily a jedna se stále ještě léčí v dětském onkologickém centru v Hradci Králové. Ani s jednou se život nemazlí a my máme to štěstí, že jim můžeme dopřát chvíle radosti, kdy na ně někdo cizí myslí a pomůže jim přispět na rekonvalescenci po léčbě, kterou by si jinak nemohly nikdy dovolit," uvedl Miroslav Hájek. Na transparentním účtu je už přes 200 tisíc korun.

Trasa závodu RACAS je dlouhá 3.540 kilometrů s převýšením zhruba 36 tisíc metrů. Trasa vede co nejblíže hranic, aby byla kontinuální, ale hranice nikde nepřekračuje. Ve většině jde po silnicích nižších tříd. Závod se jede za plného silničního provozu.

Celá trasa je vedená po asfaltu, avšak ten je velmi rozmanitý a některé úseky jsou poměrně rozbité, což dělá závod obtížným. Je potřeba dobře zvolit obutí kola, popřípadě v pár úsecích lze volit i gravel kolo, pokud má závodník kapacitu a možnosti. Krajina v pohraničí Česka i Slovenska je velmi rozmanitá a pestrá. Od vysokých strmých kopců, přes náhorní plošiny až po větrné nížiny podél jižní hranice. Některé pasáže nabízí úchvatné výhledy, jindy vede trasa desítky kilometrů hustými lesy.

Na oficiální trasu závodu odstartuje Miroslav Hájek ze Vsetína v pátek 13. srpna v 8.30 hodin.