Jestliže poličské loňské léto bylo ve znamení stavařských úprav, to letošní nebude jiné. Jen co přešly poslední zimní dny, dělníci nastoupili „na plac", tak jako vloni, a znovu se pustili do rekonstrukce centra. Čekají jej ještě minimálně dvě další etapy. V současnosti už se pracuje v uličkách kolem kostela.

„Stavba byla zahájena v ulici Václavská, a to v její části – od ulice Riegrova po vstup do kostela. Původní materiál zde zůstane zachován, stávající dlažba bude přeložena," vysvětluje průběh nynějších prací tisková mluvčí poličské radnice Naděžda Šauerová.

Uličky do krásy

Stavaři proto dají nový háv i uličce U masných krámů, která spojuje Riegrovu se Šaffovou. „Chodníky zde bude tvořit mozaika ze žulové dlažby, na komunikaci bude použit stávající materiál. Oprava kanalizace bude provedena výkopovou technologií," dodala. Zato ulička Hradební je zase pojítkem s tamním parkem. Také tato lokalita bude ve stejném stylu jako U Masných krámů.

Výměna dlažeb v přilehlém okolí kolem srdce města je jen začátkem mnohem větší akce, na něž se má dostat už během prvních letních dnů tak, jak si to naplánovalo vedení města. Letos je v harmonogramu předposlední hlavní neupravená ulice Riegrova, ta nemá ještě historický nádech, jež jinak centrum Poličky v novém provedení jsou i se širokými bulváry. „Rekonstrukce se dotýká hlavní komunikace i chodníků, ty budou z betonové dlažby, komunikace bude tvořena žulovou dlažbou. Ulice bude ve stejné podobě, jako v loňském roce rekonstruovaná ulice Masarykova," podotkla Šauerová.

„Zároveň budou vyměněny kabelové rozvody veřejného osvětlení a dojde k sanaci kanalizace bezvýkopovou technologií," připomněla mluvčí.

Loňské opravy trvaly až do podzimu, nyní město plánuje, že v další etapě bude pokračovat až do konce roku 2016. „Náklady na realizaci stavby včetně opravy kanalizace jsou ve výši 11,8 milionu korun, dalších 1,7 milionů bude stát výměna vodovodu v ulici Riegrova," uzavřela. V následující etapě se dělníci podle starosty Poličky Jaroslava Martinů zaměří na Šaffovu ulici. Právě ta by měla po úpravách po více než dekádě sloužit také jako třetí průjezd přímo do náměstí.