Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) by měl každý demokrat rozhodnutí soudu respektovat, i když jde o prvostupňový rozsudek.

„Soudce Jan Šott při posouzení případu měl zjevně pochybnosti o předložených důkazech. V trestním řízení platí zásada 'in dubio pro reo', tedy v pochybnostech ve prospěch obviněného. Můžeme mít názor na kauzu Čapí hnízdo jakýkoliv. V trestním řízení však platí některé principy, které musí být respektovány bez ohledu na společenské postavení obviněného. Platí pro každého, ať je obviněným kdokoliv, třeba i bývalý premiér,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Debaty a emoce by ale v tomto případě budilo podle Netolického každé rozhodnutí soudu. A je jen na občanech, jak zváží všechna pro a proti.

Kateřina Perknerová
Rozsudek Babiše posílí

„V každém případě dostávají prezidentské volby dnešním rozhodnutí soudu novou dynamiku. Ostatně sázkové kanceláře již zareagovaly razantním snížením kurzu na výhru bývalého premiéra,“ dodal hejtman.

Evidentně ale Českou republiku čeká týden plný emocí. To potvrdil i facebookový status poslance a krajského zastupitele za ANO Martina Kolovratníka. „Pravda vítězí. Proto Babiš,“ parafrázoval Kolovratník Babišovův volební slogan.

Rozhodnutí soudu ctí i poslanec a svitavský starosta David Šimek (KDU-ČSL). „Ctím justici, soudy a jejich nezávislost. Soud takto rozhodl. Může se mi to morálně nelíbit nebo líbit, ale na druhou stranu, pokud chceme ctít nezávislost soudu, tak musíme tento výsledek respektovat,“ podotkl David Šimek.