Ve Svitavském deníku byl dne 30. září zveřejněn článek s výše uvedeným nadpisem. Kromě obvyklých PR proklamací starosty Chrudimi Petra Řezníčka (SNK-ED) a poslance za Pardubický kraj Jana Čechlovského (ODS), se k nim přidává se svým výstupem i současný hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD). Neobvyklá shoda náhod, chtělo by se poznamenat.

Kritika hejtmana míří především na stavbu R 35. Nebo spíše její nevýstavbu. Jistě má pan hejtman pravdu, že situace na dnešní I/35 je kritická. Kde také není! Snad pouze na stavbách, které byly jak za vlády ČSSD, tak za vlády ODS postaveny, ale dnes již nikdo neví, za jakým účelem.

Prioritní stavba Pardubického kraje, R 35, se táhne, jako kdyby snad ani nebyl zájem na její dostavbě. Avšak opak je pravdou. Bohužel musím na tomto místě znovu zopakovat, že problém je zakopaný na ministerstvu financí.

Jak jistě všichni víte, i odbory, hlavní spojenec sociálních demokratů, tlačí na ministra Kalouska ve věci zvýšení finančního podílu na stavbách, na které by mohly být použity peníze z fondů Evropské unie. A slyšeli jste někdy od odborových předáků jediný argument, kterým by tvrdili, že za současný stav může ministr dopravy za Věci veřejné?

Pro ilustraci. V roce 2009, tedy v době, kdy na ministerstvu dopravy „úřadoval“ stranický kolega pana poslance Čechlovského, Aleš Řebíček (dnes majitel luxusního apartmánu kdesi v tropickém ráji, hrdý majitel Slavie Praha atd.), hospodařil tento resort, prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), s více než devadesáti miliardami korun. V porovnání s dnešním stavem (čtyřicet jedna miliard) jde o dvojnásobné množství peněz.

Zdá se, že jediný, kdo nevidí problém ve financování silničních staveb, je Miroslav Kalousek. Pardon, nově i hejtman Pardubického kraje.

Je pravděpodobné, že sám hejtman, společně s jeho náměstkem odpovědným za dopravu cítí vinu, když na základě analýzy společnosti Oredo šmahem ruší železniční spoje v regionu, čímž již v dohledné době dojde k dalšímu zhoršení dopravní situace na I/35, tedy především v těch lokalitách, která sám hejtman Radko Martínek jmenuje – Vysoké Mýto, Litomyšl, ale také Hradec Králové.

MIROSLAV DROBNÝ, tajemník Věcí veřejných Pardubického kraje