U Kulatého stolu se ve středu sešli se zástupci radnice, aby společně prodiskutovali aktuální témata a poukázali na případné nedostatky.

„Jsem rád, že dnes přišlo relativně dost občanů, a máme tak možnost zde společně probrat problémy, které se dají případně řešit ihned," řekl v úvodu starosta města David Šimek. Dotazy nebyly zaměřené jen na jedno odvětví, lidé se ptali v podstatě na všechno možné a starosta David Šimek s místostarostou Pavlem Čížkem odpovídali.

A co tedy trápí Svitavany nejvíce? Několik otázek bylo zaměřeno na dopravní situaci, a to hlavně v Lačnově. Mimo jiném, jak se pokračuje ve věci s novým chodníkem a opravou povrchu zadní cesty, která se bude muset odložit do dalších let právě z důvodů finančních výdajů na nový chodník, který se bude realizovat v březnu příštího roku. Zájem byl také o situaci na ulici Pražská, kde dotazujícího se občana, který zde bydlí, trápí pomalé postupy v opravách komunikace a hlavně porušování zákazu vjezdu od řidičů kamionů, kteří očividně nedováží náklad do místních firem a mnohokrát za den projíždí přímo před jeho okny. „I my si zoufáme nad stavební firmou, která tuto zakázku vyhrála, chová se neslušně," vyjádřil se k problematice vedoucí odboru životního prostředí Marek Antoš.

BAZÉN, KRUHOVÝ OBJEZD ČI SCHODOLEZ

Mimo otázek týkajících se dopravy odpovídalo vedení města také na témata týkající se například sociální problematiky. Pásový schodolez, který dopomáhá imobilním občanům k výstupu do vyšších pater ve veřejných budovách, považuje za nepostradatelný Evženie Kuncová. Tu starosta ujistil, že se pokusí tento problém co nejefektivněji vyřešit i případnou zápůjčkou od okolních měst. Plavecký tým a zaměstnanci chtěli vědět, jak se město postaví k přestavbě krytého bazénu, kde budou zajištěny náhradní tréninkové plány a jak bude tato úprava probíhat. Přesnou odpověď se všichni dozví po prosincovém zasedání zastupitelstva, kde se ujasní termín zahájení rekonstrukce. Nicméně již nyní je plánovaná na červenec příštího roku aby se bezproblémově zakončil školní rok a celá tato akce tak zasáhne jen do jednoho školního roku a dokončena by mohla být právě v září 2018. „Město se k tomu hodlá postavit čelem, chceme se postarat o náš plavecký tým, který tu má tradici," řekl David Šimek.

Dále bylo na zasedání občanů u Kulatého stolu také potvrzeno, že kruhový objezd na křižovatce u svitavského gymnázia opravdu bude a momentálně se řeší i zvýšení bezpečnosti na přechodu u finančního úřadu, kde se v minulosti stala vážná nehoda. Živě debatováno bylo i o kritickém stavu vody ve svitavském rybníku Rosnička, který občanům opravdu leží na srdci, a jeho zlepšení tak může zvýšit i podvědomí turistů o této příjemné lokaci. V této problematice občany starosta ujistil, že se celá věc již řeší. „Odbor životního prostředí byl pověřen aby nechal zpracovat odbornou studii na řešení zlepšení stavu vody a dle výsledků pak bude zastupitelstvo dále postupovat," odpověděl.

Na závěr debaty padla otázka přímo na něj, jak by zhodnotil situaci ve městě. „Povedlo se nám dokončit mnohé projekty. Bylo to zlepšení kanalizace v osmnácti ulicích města, chodníky, do kterých se investovala nemalá částka, zateplení všech mateřských školek, cyklostezka do Vendolí a mnoho dalších," odpovídal David Šimek. Stejně tak zmínil projekty které jsou již podány nebo se tak v následujících měsících stane. „Jsem rád, že se nám povedlo zajistit finance na Senior centrum, plavecký bazén, chodník v Lačnově, zastřešení zimního stadionu, dopravní terminál u vlakového nádraží a několik dalších za stovky milionů korun," dodal na závěr.