Pracovníci sdružení Pontopolis připravují projekt pro  vznik komunitního centra pro veřejnost, školy a národnostní menšiny.

Pomoc pro cizince

„Úřední záležitosti jsou noční můrou všech cizinců, a to především z důvodu nízké znalosti českého jazyka. Doposud jsme se snažili, abychom jim tyto situace ulehčili. Trávili jsme s nimi spoustu času i na úřadech,“ vysvětlila Petra Jílková, předsedkyně sdružení Pontopolis. V rámci sociálních kurzů pomáhají cizincům řešit také problémy spojené s pobytem v České republice, s vyřizováním sociálních dávek nebo návštěvy lékařů. Proto vznikla myšlenka vytvořit centrum, kde tito lidé vždy najdou někoho, kdo jim pomůže.

Pontopolis pořádá akce na různých místech města. „Vedeme mimo jiné jazykové kurzy, kurzy češtiny pro cizince. Promítáme filmy pro veřejnost, pro školy pořádáme besedy a hudební multikulturní semináře,“ uvedla Petra Jílková.  Tyto a mnohé další aktivity by pracovníci sdružení rádi dostali pod jednu střechu. „Máme v plánu centrum  vybavit audio systémem pro výuku jazyků a hudebními nástroji z celého světa. Chceme také pořádat semináře vaření s cizinci, aby lidé poznali  jiné kuchyně  a  jiné kultury. Plánujeme i besedy se zajímavými hosty,“ popisovala projekt Petra Jílková. Nadále budou pokračovat s výukou češtiny. Podle Petry Jílkové jen v Poličce a jejím okolí žije zhruba pětistovka cizinců   z různých  zemí, například z Ugandy, Argentiny, Mongolska, Moldávie, Vietnamu.

Podpora města

Pontopolis požádal o podporu vedení města. Chtějí pro svůj záměr využít jednu z městských budov v ulici Riegrova. „Máme velkou šanci, že bude  využita a nezchátrá,“ uvedl starosta  Jaroslav Martinů. Rozpočet na projekt činí 1,8 milionu korun. Pokud se sdružení Pontopolis podaří získat dotaci od Místní akční skupiny  Sdružení pro rozvoj Poličska, zbývající část ve výši deseti procent z celkové částky doplatí  město. Zastupitelé už tento krok schválili. Nové komunitní centrum pro cizince, pro školy  a pro veřejnost se zřejmě otevře  příští rok na podzim.