Podobným úvahám, které se objevují vždy po nějaké tragédii, se totiž spíše smějí. „Postihne to jen chovatele čistokrevných zvířat. Ale různé množství kříženců a voříšků, kteří mají výchovu často mnohem horší, bude z obliga. Jakékoliv zákony jsou proto nesmyslné, už i Němci od nich ustupují,“ kroutí hlavou šéf Klubu anglického bullterriera Petr Daněk z Doudleb nad Orlicí.

„Každý zákon se dá obejít. Co uděláte třeba se zvířaty bez papírů? Poctiví a rozumní chovatelé na tom budou biti, lumpové budou mít pré dál,“ přidala se Jana Sobotková z Bulldog Klubu v nedalekém Kostelci nad Orlicí.

Někteří poslanci si zlepšení situace slibují od povinného čipování psů. Tím by bylo možné zjistit identitu psa a vypátrat jeho majitele. Ani tomu se chovatelé nebrání. Ale ptají se: jak však čipy pomůžou omezit agresivitu psů? „Jsme jednoznačně pro. Čipovat budeme od Nového roku. Je to lepší než tetování, které se brzy stává nečitelným,“ dodala Sobotková.

Problémy s klasifikací nebezpečných psů v případném zákoně připouští i královéhradecký poslanec Jiří Hanuš. „Jak je rozlišit? Podle plemen? Nebo podle výšky v kohoutku? Lidé bohužel často nemají rozum při rozhodování, jakého psa si pořídit. A pak na něj nestačí,“ řekl Hanuš.

Nové snahy o zpřísnění chovu bojových plemen očekává v souvislosti s nynějším projednáváním zákona o týrání zvířat. Ten brzo půjde do druhého čtení. „Já sám bych byl pro,“ připustil Hanuš.