O předání první centrální zakázky z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů se mimo jiné postaral generální ředitel HZS ČR Drahoslav Ryba. Klíčky od dvou vozidel si převzal i krajský ředitel HZS Pardubického kraje Miroslav Kvasnička. Sloužit budou na stanicích v Poličce a Lanškrouně.

TECHNICKÝ SKVOST


„Vozidlo bude sloužit jako prvovýjezdové. Jsme rádi za výměnu, protože máme deset let staré vozidlo. Tohle je po technické stránce lepší," řekl strojník poličské jednotky Milan Zeman. O tom, že je potřeba vylepšovat vozový park, není pochyb. Vzhledem k cenovým nákladům to však nejde tak často, jak by bylo potřeba. Cena jedné cisterny se pohybuje kolem sedmi milionů korun. „Rádi bychom, aby výměna byla pravidelná. Ideálně po osmi letech," vyjádřila se k dané problematice Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pak.

Technické parametry vozidla odpovídají potřebám hasičů. Oproti starším autům mají několik vylepšení. „Jedná se o automatickou převodovku a kotoučové brzdy," prozradil Milan Zeman. Za zmínku stojí objem dvou nádrží. Do té na vodu se vejde 4000 litrů a do té na pěnu 240 litrů. Účinný dostřik je až padesát metrů a nádrž může být vyprázdněna během dvou minut. K další výbavě například patří silný naviják nebo výsuvný stožár s LED světlomety.

Vozidlo bude zasahovat poměrně často. „Počet výjezdů z naší stanice je přes dvě stě ročně. Vzhledem k naší nadmořské výšce se dostaneme ke všem typům zásahů. Požáry, povodně, sněhové kalamity," poznamenal Milan Zeman.

Na slavnostním aktu předání zazněla i statní hymna a vozy požehnal poličský farář Miloslav Brhel. „Na přímluvu svatého Floriana, chraň hasiče ve všech nesnázích, aby v boji s požáry a povodněmi a ostatními živelnými katastrofami dobře obstáli a ve zdraví se vrátili ke svým rodinám," popřál duchovní mužům 
v uniformách.

Drahoslav Ryba vyjádřil přání, aby hasiči měli alespoň to nejlepší vybavení na záchranu co nejvíce životů, když už nelze neštěstím zabránit. K technickému vybavení slouží právě i fond, ze kterého byly financovány nové vozy. Pojišťovny do něj přispívají právě proto, aby pomohli a zvýšili akceschopnost hasičů. Zároveň minimalizovali škody na majetku. Příjemci i dárci tak mají oboustranný profit.

Radovat se z nových vozů mohou i dobrovolní hasiči. K těm totiž poputují starší, ale přesto fungující stroje. Prozatím však není jasné kam přesně. „Vše se rozhodne až budou nové cisterny uvedeny do ostrého provozu," řekl v Poličce ředitel HZS Svitavy Oldřich Jedlička. Ten zároveň vyjádřil přání, aby bylo možné předávat novou techniku častěji.