Ve vesnici u Litomyšle se o víkendu slavilo, přestože elektřina kvůli středeční bouři ještě nešla všem obyvatelům. Na fotbalovém hřišti se ale sešly stovky rodáků a přátel obce Čistá. Místní dobrovolní hasiči si navíc připomínali sto třicet let od založení sboru. V některých tvářích byla znát únava posledních dní, kdy odstraňovali následky vichřice.

Přírodní katastrofa ale oslavu výročí zásadně neovlivnila. „Příroda si s námi pohrála. Ráno jsme místo velkých příprav zapojovali centrálu, aby se nezkazilo maso. Vše jsme ale zvládli,“ uvedl starosta hasičů Josef Lopaur.
Čistečtí dobrovolníci převzali při sobotní slavnosti od starosty Bohumila Pavliše nový automobil a ještě dar od litomyšlské společnosti Vertex. „Za spolupráci a pomoc v různých situacích jsme hasičům nabídli, ať si vyberou, co chtějí. Zvolili si motorovou pilu, která se stala symbolem těžkostí posledních dní,“ řekl Josef Tmej z Vertexu.


Do Čisté se o víkendu sjeli hasiči z obcí se stejným názvem z celé republiky. Do vesnice dorazili dobrovolníci od Rakovníku, z Krkonoš a z Čisté u Horek. Oslavy založení sboru hasičů navíc zastupitelé spojili se srazem rodáků a přátel obce. „Rozeslali jsme přes pět set pozvánek. Některé mířily i do Německa, Rakouska a Francie,“ sdělil starosta Čisté u Litomyšle Bohumil Pavliš.
Od středy se lidé ve vsi potýkali s následky vichřice. V části obce nešla elektřina ještě v neděli, přesto se sešli na hřišti, aby na problémy na chvíli zapomněli. „Bouře poškodila střechy a spadlo několik stromů, nic tragického. Asi třetina obce zůstává bez elektřiny, ale snažíme se těmto lidem pomáhat. Po vesnici kolují tři agregáty, aby si alespoň na chvíli zapojili mrazničky,“ dodal Bohumil Pavliš. Ještě v sobotu pozdě odpoledne ležely mezi Benátkami a Čistou na zemi dráty elektrického vedení. Nikdo z obyvatel nevěděl, kdy si zase rozsvítí, zapojí spotřebiče a ohřejí vodu.