„Oprava prvního dvoukilometrového úseku je začátek práce, která nás tady čeká. První etapa je hotová, další jsou v plánu. V tuto chvíli je vyřešený nejen povrch silnice, ale také odvodnění komunikace, které tady nebylo dobré,“ sdělil náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Michal Kortyš. Původní silnice měla špatný sklon a za vydatnějšího deště se tady tvořily hluboké louže. Byly také spadlé krajnice a každoročně zde silničáři museli opravovat hluboké výtluky.

Náklady na opravu silnice včetně odvodnění dešťovou kanalizací přišly na 30 milionů korun, dalších 12 milionů korun investovala obec do nových chodníků. „Využili jsme dotace. Taková částka je de facto polovinou našeho ročního rozpočtu, takže jejich využití bylo na místě. Chodníky v obci skoro úplně chyběly, měli jsme jen krátké úseky u autobusových zastávek a kousky v centru obce. Chůze obcí, zejména pro děti či maminky s kočárky nebyla v některých místech bezpečná,“ vysvětlil starosta Čisté Petr Dřínovský.

Královské slavnosti na hradě Svojanov.
VIDEO: Katovo řemeslo i slavnostní turnaj. Na hradě Svojanov oslavovali krále

Pardubický kraj v současné době chystá opravu dalších úseků komunikace na obě strany od hotového úseku. „Do rozbité silnice je potřeba dál investovat. V současnosti připravujeme další etapy,“ dodal Kortyš.

Čistá připravuje taky výstavbu dalších chodníků. „V obci jsou ještě nebezpečné úseky, například v nepřehledných zatáčkách, které si chodníky zaslouží. Projekt připravujeme a doufáme, že by stavba chodníků proběhla opět současně s opravou silnice,“ podotkl Dřínovský.