Pozemky slouží zemědělcům

Ve svitavském okrese je příkladem nového využití církevní stavby fara v Korouhvi u Poličky. Desítky let chátrala. Obec ji přestavěla na startovací byty pro mladé rodiny. Chtějí tak zabránit dalšímu odchodu místních lidí do měst. První obyvatelé se bytů již nastěhovali.

Církevní pozemky si nejčastěji pronajímají zemědělská družstva. „Jako příklad uvedu Mikulovice, kde jsme pronajímali parcely k zemědělským účelům,“ říká administrátor Antonín Forbelský.

Kostely na Pardubicku jsou v relativně ucházejícím stavu, bezprostředně nehrozí žádnému z nich uzavření z technických důvodů. „V tuto chvíli není nutné žádným způsobem omezovat jejich provoz. Žádný z nich není v katastrofálním stavu. Opravu by však nejdříve potřeboval kostel v Lánech na Důlku,“ prozradil administrátor Antonín Forbelský.

Anténa na střeše slušně vydělává Jednotlivé farnosti využívají i střechy svých kostelů a nechávají je vydělávat. Dávají je totiž k dispozici například firmám, které se zabývají poskytováním internetového připojení. Ty instalují na střechy svatostánků antény pro příjem bezdrátového internetu. Podobný systém funguje například v Mikulovicích poblíž Pardubic. Tamní kostel se i díky umístění antény dočkal nové střechy.

(tra)