Prodlení s výstavbou přivaděčů k dálnici D35 trápí například muže číslo tři na kandidátce hnutí ANO Martina Kolovratníka. „D35 je ve výstavbě a já jako problém vidím chybějící přivaděče, se kterými kraj zaspal,“ poznamenal s tím, že v příštích letech se právě na stavbu přivaděčů musí kraj zaměřit. „Věřím, že pomůže novela stavebního zákona, kterou paradoxně zase brzdí hejtman Martin Netolický,“ neodpustil si Kolovratník. Narážel tak na předchozí oficiální vyjádření Netolického, který dlouhodobě kritizuje novelu stavebního zákona.

Cena výstavby přivaděčů se podle posledních zpráv zvýší až o miliardu korun. V krajské kase na to ale schází peníze. Hejtman kraje Netolický tak chce po parlamentních volbách vyzvat stát, aby s financováním přivaděčů pomohl.

Chybějící páteřní dálnice D35 trápí také krajskou lídryni ČSSD Alenu Šírovou. „Pardubický kraj je tranzitním regionem. Nákladní kamionová doprava, ale i osobní automobilová doprava v případě, že se chce vyhnout stávající silnici 1. třídy, často hledá cestu na silnicích 2. třídy. Ty jsou v majetku Pardubického kraje. Dochází k jejich rychlejšímu opotřebení. Pro náš kraj je zcela stěžejní, aby byla dálnice D35 dobudována v celé trase, a to až do Mohelnice včetně obchvatu měst a obcí jako Vysoké Mýto, Litomyšl, Hrušová i další,“ přiblížila Šírová.

Doprava je palčivým problémem kraje také pro Pavla Svobodu, lídra koalice Spolu. „Největším problémem je dlouhodobě přetížená silnice D35, zácpy v Pardubicích i dalších městech. Není možné postavit pár kilometrů dálnice a zácpy jen posunout jinam. Musíme plánovat dlouhodobě a s rozmyslem,“ konstatoval Svoboda.

Dopravní situace trápí i Jaroslava Baštu (SPD), pokud se prý stane poslancem, je připraven otevřít debatu. „Je to jedna z mých povinností,“ poznamenal.

Podle Piráta Mikuláše Ferjenčíka je největším problémem Pardubického kraje dostupnost zdravotní péče, především zubařů a dětských lékařů. „Zejména v odlehlejších koutech kraje a na venkově. Tenhle negativní vývoj je potřeba obrátit,“ uvedl.

A stejné téma se chystá otevřít také krajský lídr David Kasal. „Tím, že se pohybuji především ve zdravotnictví, vím, že skutečným problémem je nedostatečný počet praktických lékařů a zubařů. Chybí nám ale i další oblasti, například kožní lékaři,“ uvedl chrudimský lékař a poslanec Kasal.

Špatná dostupnost lékařské péče trápí i lídra koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Petra Bajera. Ten však slabiny vidí také ve vymírání venkova nebo v nedostatku nájemních bytů.

Odpovídali lídři stran pro Pardubický krajOdpovídali lídři stran pro Pardubický krajZdroj: Deník