Usilují tak o zachování památky toho, že Moravská Třebová byla v minulosti centrem této výroby v Čechách. „Vzniknout by mělo v budově Hedvy na Gorazdové ulici,“ informuje místostarosta Václav Mačát.

Jedna z budov areálu Hedvy má charakter provozní budovy, kde byla také lehká textilní výroba. „Jsou tam rysy průmyslové haly, a to by podtrhlo atmosféru,“ zamýšlí se Václav Mačát. Realizace záměru závisí na dohodě s Hedvou a získání dotace. „Přestavba a úpravy by stály zhruba dvacet pět až třicet milionů korun. Dotace by mohla být až devadesátipro­centní,“ sděluje místostarosta. Některé exponáty získá město právě od Hedvy. Společnost má staré textilní stroje, které by mohly tvořit základ. Další staré stroje na textilní výrobu se jistě v republice dají zajistit.

Vytvoření textilního muzea by mohlo přispět trochu také ke zvýšení turistického ruchu ve městě. Jistě se najdou návštěvníci, které bude zajímat historie textilní výroby v našich zemích a hedvábnického textilu v Moravské Třebové. ⋌ (ap)