Prevence
Myjte si často a opakovaně ruce.

Při kašli a kýchání si zakrývejte nos i ústa kapesníkem. Ten poté okamžitě vyhoďte.

Nepůjčujte si mobilní telefony, nádobí, příbory, hračky apod.

Při zdravení se vyvarujte podání ruky, objímání, líbání.

Zvyšujte svoji osobní odolnost správnou životosprávou. Jezte hodně ovoce a zeleniny a doplňte tak přirozené vitamíny.

Otužujte se. Větrejte místnosti, ve kterých pobýváte.

Pokud onemocníte, buďte ohleduplní. Zůstaňte doma a nešiřte tak nemoc dál.

Další pak žáci druhého stupně základních škol do čtrnácti let. Právě ve větších skupinách lidí pohromadě se viry šíří bleskovou rychlostí. Školy a školky jsou tedy více na pozoru než obvykle.

„Zatím jsme v našem okrese nedosáhli epidemického prahu. Monitorujeme ale nárůst zhruba o třicet procent nemocných. Další nárůst očekáváme do konce tohoto týdne nebo v průběhu dalšího. Žádné školské zařízení se na nás zatím neobrátilo," uvedla vedoucí odboru protiepidemického oddělení Svitavy Olga Hégrová.

Některé školy využily pololetních prázdnin. Například na Základní škole na náměstí Míru ve Svitavách rozdali vysvědčení již ve středu. Ve čtvrtek bylo vyhlášeno z důvodu chřipky ředitelské volno. „Minulý týden bylo nemocných opravdu hodně, ale zdá se, že prodloužené prázdniny pomohly. Situace se uklidnila a žáci chodí," vysvětlila ředitelka školy Věra Hanusová. Ani v jiných školách zatím není důvod k panice.

V mateřských školách ve Svitavách zatím také není důvod k panice. „Nedostali jsme se na podprůměrnou hranici dětí. Ve třídách jich je kolem devatenácti, jen v jedné jich je šestnáct. Stále vývoj hlídám. Kdyby počet dětí klesl pod čtrnáct, konzultovala bych situaci se svitavskou hygienou," informovala ředitelka MŠ Větrná Dana Brusenbauchová.

V Litomyšli také probíhá výuka podle plánu. „Tento týden nemáme velkou absenci. Ve třídách chybí maximálně dvě nebo tři děti. O chřipkových prázdninách proto momentálně neuvažujeme," uvedla ředitelka Základní školy U Školek Miroslava Jirečková. Podobnou situaci hlásí i litomyšlské gymnázium, kde je absence velmi nízká a žádné prodloužené volno pro studenty tedy nechystají. Nejvíce dětí zasažených chřipkou je opět mezi nejmladšími žáky v mateřských školách. „Chybí nám zhruba polovina dětí. O dočasném uzavření zatím ale neuvažujeme. Uvidíme, jestli se počet nemocných ještě zvýší nebo naopak klesne. Chceme počkat do konce týdne," komentovala situaci vedoucí I. mateřské školky v Litomyšli Vítězslava Borovičková.

To školky v Moravské Třebové jsou úplně v klidu. „Nám se epidemie vyhýbá, máme téměř plný počet dětí. Krize u nás byla před Vánoci, naštěstí ale nastaly prázdniny, takže bylo čtrnáct dní zavřeno. Všechno jsme tak vydezinfikovali a teď je to v pořádku," řekla ředitelka Mateřské školy Jiráskova Magda Srncová.

V celém kraji byly preventivně zakázány návštěvy v nemocnicích na všech odděleních. Podle svitavské hygieny je nejčastější příčinnou běžná sezónní chřipka. U jiného onemocnění nárůst nezaznamenali. Přinášíme pár tipů na preventivní opatření.

(vj, bko)