Ochořely nejmenší děti, žáci základních škol, studenti a teplý čaj s léčebnou kůrou mají naordinovaný také senioři, pro něž musí být viróza zvláště nepříjemná. „Nárůst nemocných dětí ve velkém jsme nezaznamenali. Pravda však je, že nám zatím vinou nemoci chybí pět dětí," říká Zdenka Judová, zástupkyně ředitele Základní školy Masarykovy ve Svitavách. Pobyt v kolektivu je zato vyloučený pro další studenty například na Trading Centre v Litomyšli. „Pár nemocných chřipkou máme, ale zatím to není žádná tragédie. V prváku chybí dvě děti z třiadvaceti, ze čtvrtého ročníků jeden a ze třetího pět dětí ," uvedla ředitelka Ivana Zemanová.

Zatím podle ní není důvod vyhlašovat chřipkové prázdniny a to ani za předpokladu, že se situace zhorší. „Za dobu mého vedení jsme podobný krok udělali jednou. Prázdniny bychom nevyhlásili ani tehdy, kdyby chyběla čtvrtina dětí ve škole," dodala Ivana Zemanová.

Situace je podobná také v sociálních zařízeních, kde je však také riziko přenosu viróz. Nyní se však nechystají omezovat jakkoliv přístup ke svým klientům. „Nemáme enormní nárůst klientů s chřipkou, jde jen o několik lidí. Nejsou tím pádem potřeba ani žádná zvláštní opatření. Naši lidé tu bydlí v pronajatých bytech a záleží jen na nich, zda si v době nemoci k sobě pozvou návštěvy. Pokud se situace zhorší, pouze bychom ustoupili od konání společných akcí," vysvětluje ředitel DPS Penzion v Poličce Pavel Brandejs. To svitavský Domov na rozcestí se s problémy naštěstí nepotýká vůbec. „Jde pouze o dva klienty," dodala Jana Trojáková , vedoucí služby Domov pro osoby se zdravotním postižením. Ozve se chřipka ještě ve velkém?