Třebovští působili v Pařížské ulici

„Naším úkolem bylo zajistit bezpečnost VIP představitelů židovské obce a jejich majetku. Působili jsme v Pařížské ulici a doprovázeli vzpomínkový průvod za oběti takzvané Křišťálové noci,“ popsal pražské působení moravskotřebovské ochranky její majitel Miloslav Ondra. Přestože původní zvěsti působily přímo děsivě a Praha se obávala velkých střetů neonacistů s jejich odpůrci, pouliční válka se nakonec nekonala. Zásluhu na tom měla podle Miloslava Ondry dobrá práce policejních složek. „Myslím, že jim nelze nic vytknout, svoji práci zvládli na sto procent,“ míní Ondra.

Nic náhodě neponechala ani Židovská obec. Do prostoru synagogy se nedostal nikdo, kdo by neprošel přísnou kontrolou. V centru města tak došlo pouze k několika menším střetům. Největší problémy paradoxně způsobili anarchisté, kteří kolem sedmnácté hodiny napadli dlažebními kostkami policisty. „Mezi odpůrci neonacistů byla řada mladých lidí, kteří přijeli do Prahy kvůli adrenalinu. Když se nic nedělo, tak potřebovali vyvolat nějakou akci,“ okomentoval chování části demonstrantů Miloslav Ondra.

On ani jeho spolupracovníci neřešili žádný vyostřený konflikt. „Občas byla slyšet nějaká nadávka nebo skandování nenávistných hesel, k útoku ale nedošlo. Nejvíc jsem byl překvapen z pražských taxikářů, kteří jezdili Pařížskou ulicí se staženými okny a z jejich přehrávačů se naplno linuly skinheadské písničky. Přišlo mi, že ti lidé nemají soudnost,“ podotkl Ondra.