Hejtman si minulý týden prohlédl objekt. Zajímal se o majetkoprávní vztahy a přípravu projektu. Jednal také o tom, kam umístí klienty, pro které se stane život v chráněném bydlení nemyslitelný.

Hejtman požádal ředitelku domova Jaroslavu Filipovou, aby mu předložila náklady na provoz v náhradní budově a také požadavek na investice spojené s rekonstrukcí objektu. Ten by kraj získal výměnou za vstřícný krok od svitavské radnice. „Srovnáme náklady a posléze rozhodneme o dalším postupu,“ shrnul výsledek inspekční cesty hejtman Radko Martínek.

Vedle rekonstrukce nové budovy se nabízí možnost chráněného bydlení v bytových domech. „Ekonomicky výhodnější jak pro klienty, tak pro nás je bydlení v chráněných bytech, než v objektu domova,“ potvrdila ředitelka Domova na rozcestí Jaroslava Filipová. Život klientů v nájemních bytech vyjde podle Jaroslavy Filipové levněji i přes to, že domov hradí nájemné i energie.

Vlastníci nemovitostí mají zájem o nájemníky z domova. Klienti si navíc nemohou samostatnost vynachválit. Vedení Domova na rozcestí proto zvažuje, že možnosti chráněného bydlení rozšíří.

(zr, syh)