Malí i velcí, z okolí i ze zahraničí si sem přijíždějí vychutnat originální vánoční atmosféru. Na domě září tisíce žárovek a zní tady vánoční koledy. Podle dětí právě odtud pochází Ježíšek.

Právě dnes se zapíše osvětlený dům Václava Trunce mezi české rekordy a kuriozity. „Mám přislíbenou na sobotu návštěvu komisaře z agentury Dobrý den z Pelhřimova," potvrdil Václav Trunec. Jeho dům v Chotovicích u kostela zdobí letos více než dvacet devět tisíc žárovek. Začínal s několika žárovkami na oknech a dnes se už blíží hranici třiceti tisíc. „Neplánuji výzdobu a počet žárovek moc dopředu. Když někde něco vidím, tak to koupím. Třeba ještě letos něco dodělám a dosáhnu na těch třicet tisíc," řekl Václav Trunec. Dům se zahradou a ozdobeným altánem se poprvé rozsvítil minulou sobotu. Zářit bude každý den až do konce ledna. Za osvětlením jsou hodiny práce. „Tentokrát jsem začal s výzdobou už prvního října a skončil jsem přesně prvního prosince. Když to sečtu, tak je to zhruba tři sta hodin práce. Nejvíce mi pomáhá moje máma," uvedl chotovický rekordman.

Drahé hobby

Krásný koníček, ale také pěkně drahý. Za dva měsíce, kdy má ozdobený dům, se mu zvedne účet za elektřinu o šest až sedm tisíc korun. Václav Trunec ale tohle neřeší. „Je to prostě můj koníček. Začal jsem kupovat LED žárovky, protože mají nižší spotřebu a také déle svítí. Jsou navíc čisté, bílé, takže jsou více vidět na dálku," vysvětlil Václav Trunec.

Přidal nejen žárovky na střechu domu, altán, ale lidé tady najdou i nové svítící „exponáty". „Ke sněhulákovi jsem přikoupil svítící sáně, sehnal jsem labuť, kachny s tekoucí vodou. Jedna paní z Ostravy mi poslala malé lucerničky, které jsou staré asi třicet let. Ty jsem si vystavil v altánu," popsal novinky Václav Trunec.

Konečné číslo?

Bude třicet tisíc světýlek konečný počet? Václav Trunec se jen směje. „Pokračovat se dá vždycky, ale zatím jsem nad tím moc neuvažoval. Dokud to utáhne elektřina, tak můžu přidávat," řekl rekordman. Jeho osvětlený dům přitahuje každý rok tisíce lidí. Jezdí z celé České republiky a často se tady objevují také cizinci. „Jezdí za mnou každý rok rodina ze Svitav. Manželé tady byli krátce po svém prvním rande, pak přijeli po své svatbě a dojeli i se svým narozeným dítětem. Mají to každý rok jako tradici. To mě moc potěšilo," dodal Václav Trunec.

Lidé se u osvětleného domu scházejí také na Štědrý den, zastavují se zde cestou z půlnoční mše.

Na Silvestra si u domu v Chotovicích mohou užít malý ohňostroj a přípitek.

Osvětlený dům 
v číslech

Rok 2011: 25 202 žárovek
Rok 2012: 29 026 žárovek

15 kilometrů kabelů
163 traf
187 světelných úseků
300 hodin práce
6 až 7 tisíc korun za elektřinu navíc
Doba svícení domu: 
1. prosinec – 31. leden

Chotovice září! Na domě se rozsvítilo dvacet devět tisíc žárovek