Studiem jaderné energetiky se zabývá už od deseti let. Impulzem bylo jedno z výročí havárie v jaderné elektrárně v Černobylu.

Zájem o jadernou energetiku se u studenta probudil na základní škole. Stačilo k tomu málo. „Učitel nám chtěl připomenout tragédii v Černobylu a pustil nám část filmu. To byl pro mne impulz. Chtěl jsem dokument vidět celý, a tak jsem si ho půjčil domů. Chytilo mne to. Ale čtyřicet pět minut informací mi nestačilo,“ vysvětlil Vojtěch Motyčka, jak se k tématu Černobylu dostal. Snažil se získávat nové informace. „Černobylu se věnuji dál. Hledám další informace a fotografie. Jadernou energetikou a jadernými elektrárnami vůbec se zabývám už šestým rokem,“ řekl Vojtěch.

close zoom_in Jaderná energetika se stala Vojtovým koníčkem. Listování v chytrých knihách nebo surfování po internetu mladíkovi však nestačí. Studentova záliba je důvodem i k cestování. Vojtěch Motyčka několikrát navštívil Dukovany, aby si „jaderku“ prohlédl na vlastní oči. „Asi dvakrát nebo třikrát jsem byl v Dukovanech. V Temelíně jsem ještě nebyl, ale chtěl bych se tam také podívat. Mají tam modernější zařízení,“ uvedl student svitavského gymnázia.

Tento mladý muž má do budoucna daleko větší plány. „Až mi bude osmnáct let, chtěl bych se podívat přímo na místo, kde ke katastrofě došlo. České cestovky zájezdy do Černobylu nabízejí, tak mě to celkem láká,“ svěřil se mladík. S největší pravděpodobností je Vojtěch budoucím jaderným fyzikem. „Jaderná energetika mne hodně zajímá. Pokud se mi později podaří dostat se na fakultu jaderných reaktorů nebo jaderné fyziky, rád bych ji studoval dál,“ řekl Vojtěch.

Prozatím se o nashromážděné informace a fotografie Vojtěch Motyčka podělil s ostatními. V prostorách gymnázia uspořádal výstavu k pětadvacátému výročí jaderné havárie v Černobylu. „Fotografie jsem rozdělil do tří větších celků. První tvoří snímky, které zobrazují stav před havárií a po havárii. Druhá část zachycuje dopady na životní prostředí, jak začíná město postupně chátrat. V poslední části jsou záběry na obyvatele, možné genetické důsledky Černobylu. Na panelech jsou také základní informace o elektrárně i o havárii,“ popsal výstavu student. Doplnil ji informacemi o havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Výstavu zahájila minulý týden Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

O návštěvě Dany Drábové ve Svitavách se dozvíte více ZDE