Půl roku jsme se pořádně nevyspali, říkají sousedé Cafebaru Underground v obytné části centra Litomyšle. V restauraci ve dvoře se vyměnil provozovatel a v květnu začaly problémy, které lidé řeší dodnes. Zatím bez úspěchu. Sousedům baru nepomohly stížnosti na městském úřadě, na hygieně, na policii ani dohoda s provozovatelem. Nyní uvažují o řešení problému právní cestou. Město chystá změnu ve vyhlášce. Provozovatelé baru tvrdí, že o problémech vědí, ale že se ocitli v složité situaci.

Ve dvoře mezi domy v Umrlčí ulici se nacházela zahradní restaurace dobrých deset let. Sousedé tu nikdy stížnosti neměli. Vše se ale změnilo letos v polovině května, kdy si tu otevřeli Cafebar Underground manželé Bártovi. Ze začátku pořádali živé koncerty. „V červnu jsme poslali první stížnost na městský úřad a žádali jsme o prošetření, zda mají povolení a zkolaudovanou provozovnu. Z radnice přišla odpověď, že celou situaci prošetří. Došlo i na měření hluku, kdy bylo naměřeno sedmdesát pět decibelů,“ uvedla Jana Kutová, která má dům vedle baru. Poté bylo pořádání koncertů zastaveno, jenže problémy pokračovaly. „Rozšířili kapacitu zařízení na osmdesát až sto míst. Ve chvíli, kdy mají končit, v baru vše teprve začíná,“ řekla Kutová.

Rozzlobení sousedé se nedali a obrátili se na hygienickou stanici ve Svitavách. Vyšlo najevo, že hygiena o venkovním baru nic neví. „Prostudováním dokumentace krajské hygienické stanice bylo zjištěno, že zřízení venkovního baru ve dvoře jsme nikdy neposuzovali a nevydávali k němu stanovisko pro řízení dle stavebního zákona. Je pravděpodobné, že jde o neschválený a nezkolaudovaný provoz,“ oznámil Bohumil Havel, ředitel hygienické stanice ve Svitavách.

Zdá se tedy, že možná pochybili úředníci z Litomyšle. „Otázkou je, zda náš stavební úřad neudělal chybu při povolování stavby tohoto typu v historickém jádru města. Podali jsme na krajský úřad podnět k prošetření správnosti postupu a výsledkem je, že krajský úřad přikázal, aby si stavební úřad Litomyšl prošetřil správnost svého postupu sám. S tímto postupem se však neztotožňuji a budu požadovat prošetření tohoto problému nadřízeným orgánem,“ sdělil starosta Litomyšle Michal Kortyš.

Podle jeho slov je zatím jediným řešením potíží vyhláška o nočním klidu. Jenže ta je v baru překračována téměř každý den. A jak potvrzuje městská policie, vyjíždí do baru i několikrát týdně. „Do baru jezdíme každý víkend, ten poslední jsme tam byli hned třikrát, někdy jsou problémy i ve všední den. Pokutu není komu dát, protože nejde o fyzickou osobu,“ uvedl Karel Rajman, velitel Městské policie v Litomyšli. Dodává, že sice vždycky do baru přijedou, uklidní hosty, ale pak to zřejmě začne znova. „Je to hluk padesáti lidí, rachot sklenic, nádobí, hovor,“ dodal Rajman.

Správní řízení…

Lidem z okolních domů došla trpělivost a sami na své náklady si nechali udělat měření hluku. Z výsledků vyplývá, že limit hluku je překračován. Odborná firma ze Svitav naměřila v noci průměrnou hlučnost 54,9 decibelů místo 35 daných limitem. Na základě posudku údajně hygienická stanice již zahájila správní řízení. Jenže vyřeší něco jedna pokuta? Provozovatelé jsou si vědomi, že lidem z domů ubližují. Hájí se však, že to nedělají záměrně. „Lidé si jdou ven na cigaretu. Jsem ve sklepě v baru, mám hodně práce, takže nemůžu za to, že se lidi venku zasmějí a to těm lidem v okolí vadí. Jednali jsme s nimi několikrát, navrhovali jsme protihluková opatření, ale nechtěli na dům nic dávat. Já přece nemohu o půlnoci zavřít hospodu plnou lidí,“ řekl Zdeněk Bárta, odpovědný vedoucí provozovny. Anna Vrabcová potvrzuje, že jí jednou Bárta ústně navrhnul, že dům potáhnou textilií, která zabrání hluku. „To jsem ale odmítla, protože to podle mě není účinné protihlukové opatření,“ uvedla Vrabcová.

Podnik „rozjela“ Hana Bártová, ale již ho předala svému manželovi a chystá v Litomyšli otevření kavárny. Sama nám řekla, že se ocitla ve složité situaci. „Musím uživit rodinu, já chápu, že těm lidem ubližujeme, ale nemohu přivést rodinu do dluhů,“ uvedla Bártová, která si připadá jako „mezi dvěma mlýnskými koly“.

Lidé ze sousedních domů spoléhají na změnu ve vyhlášce, kterou město připravuje. „Jsme ve fázi, kdy jsme nechali výsledky měření nahlédnout právničce. Ta nám řekla, že by nám mělo pomoci město. Mysleli jsme si, že nám pomohou na radnici, ale už měsíc jsme na mrtvém bodě,“ dodala Jana Kutová. Starosta Michal Kortyš přiznává, že současná vyhláška o rušení nočního klidu je velmi benevolentní a potřebuje změnu. „Dosud jsme vždycky problémy řešili dohodou nebo domluvou. Otevírací dobu uvedenou na provozovně může podnik jakkoliv překročit a město to nemůže nijak ovlivnit. Otevírací doba slouží pouze jako informace pro zákazníky,“ vysvětlil Kortyš. Město přesto již připravuje změnu vyhlášky o dodržování nočního klidu. Že ta stávající vyhláška potřebuje změnu, na tom se shodli i zastupitelé na veřejném jednání minulý týden. „Máme připomínky k herně u pošty a k dalšímu baru. Vyhláška je opravdu potřeba,“ řekl místostarosta Vojtěch Stříteský.

Vyhláška

Nová vyhláška bude hotová zřejmě ještě letos. „Jasně v ní stanovíme a upravíme otevírací doby předzahrádek a provozování hudební produkce na veřejnosti. Musím se omluvit za prodlení při přípravě změny vyhlášky. Je to citlivé téma a musí být projednáno se všemi zúčastněnými stranami. Změny budou připomínkovat zastupitelé a v příštích dnech je předložíme komisi pro cestovní ruch,“ informoval starosta.

Podotýká, že město nechce omezovat podnikatelské aktivity, ale v případě oprávněných připomínek musí chránit svoje občany. „Vždy platilo, že dobré sousedské vztahy jsou nade vše,“ uzavřel starosta. I sousedé se shodují, že nechtějí, aby se podnik zavřel. Jde jim jen o jedno. Chtějí se konečně vyspat a mít v noci klid.

Řekli k problému

„Město se v počátku snažilo řešit věci domluvou a bylo prostředníkem mezi obyvateli přilehlých bytů a provozovatelem. Městská policie Underground navštívila několikrát a konala, co jí městská vyhláška a zákon povoluje.“
Michal Kortyš, starosta Litomyšle

„Nejde nám o zavření podniku. Ale ať je zodpovědný provozovatel za rušení klidu po dvaadvacáté hodině.“
Ilona Škeříková, sousedka baru

„Úspěch se u nás neodpouští. Máme zde nesmyslné vyhlášky o 45 decibelech ve dne a 35 decibelech v noci, vyhlášky o nočním klidu po 22. hodině…“
Jaromír Odstrčil, zastupitel Litomyšle (v článku ve zpravodaji města Litomyšl)

Spíme se špunty v uších a bereme prášky, tvrdí sousedé

Usínají se špunty v uších, berou prášky na spaní a do práce chodí unavení. Už pět měsíců „bojují“ lidé v obytné části v centru Litomyšle s hlukem, který se celou noc šíří z Cafebaru Underground. Zatím jim nepomohlo ani město, ani policie.

„Život vedle baru? To se ani nedá popsat. Opravdu je to hrůza. Na spaní si beru každý den prášky, abych vůbec usnula,“ říká Anna Vrabcová. Bydlí v domě, který těsně sousedí s barem. A není sama. Na hluk si stěžují nejen lidé, kteří bydlí v domech vedle provozovny, ale i obyvatelé okolních ulic. „Nikdo by tam nechtěl bydlet. Jezdí k nám vnoučata, v noci nespí a kolikrát se i bojí, jaký tam je rámus. Mluvili jsme s paní Bártovou, omluvila se, napsala nám omluvný dopis, ale nic se nezměnilo,“ dodává Jaroslava Šimková. Několikrát týdně do baru jezdí policie, ale mejdany do pěti hodin jsou nadále běžným jevem. „Argumentem paní Bártové je, že musí platit zaměstnance a nájem. A že do baru dala hodně peněz,“ podotýká Jana Kutová. Ilona Škeříková vstává na ranní do práce ve tři čtvrtě na pět a její manžel jako řidič z povolání často i ve tři hodiny ráno. V tu dobu je ale mejdan v baru kolikrát ještě ve velmi dobré náladě. Nemáme nárok se vyspat. Hluk je slyšet i přes zavřená okna. Za deset let, co je tam restaurace, nebyl takový problém jako s novým provozovatelem. Téměř denně voláme policii. Přece každý člověk má v noci nárok na klid. Bereme prášky na spaní, vnoučata se v noci budí,“ říká Škeříková.

Jana Kutová má v bytě nová okna, ale i přes ně rámus z baru proniká. Sousedy obtěžuje i dým z cigaret, který jim jde do oken.