Cestujícím autobusové linky z Litomyšle do Svitav pomalu dochází trpělivost. Už víckrát se stalo, že autobus ČSAD Ústí nad Orlicí, který podle jízdního řádu z Litomyšle vyjíždí chvíli před čtvrt na sedm, jednoduše nepřijel. Lidé na zastávkách čekali marně.

Znovu nepřijel

Naposledy cestující marně čekali na zastávkách včera ráno. „Mně už se stalo dvakrát, že jsem čekala na autobus, který podle jízdního řádu nepřijel. Ale děti říkaly, že tak už se to stalo vícekrát. Nepřijel vůbec, jindy má každou chvíli velké zpoždění," stěžovala si nespokojená cestující Lenka Veselá z Mikulče. Podle cestujících je to navíc jediný spoj, kterým se děti dostanou včas to školy. Další spoj směrem do Svitav, který obsluhuje všechny zastávky po trase, jede o hodinu později. „Kolikrát ráno marně čekáme a teď, když už mrzne, tak je to velmi nepříjemné. Když vám malé dítě pomalu brečí, že mu mrznou nožičky, i když má zimní boty, tak ta hodina je hrozně dlouhá," popsala Lenka Veselá.

Podle slov cestujících, kteří se s celým problémem obrátili na Svitavský deník, jednou prázdný autobus pouze projel kolem zastávky, ale nezastavil. „Jel prázdný, já jsem na něj mával, aby zastavil, on viděl, že tam ty děti čekají, ale řidič mi jen zamával zpátky a jel dál," vyprávěl Antonín Beňo, který tímto spojem také cestuje z Mikulče do Svitav.

Špatná komunikace

V internetových jízdních řádech je u každé linky připojený telefonní kontakt, na kterém by pracovníci měli být schopni podat důležité informace. „Ale většinou se stane, že telefon nikdo nezvedá. Když jsme se jim jednou konečně dovolali, tak že by se aspoň omluvili, to ani náhodou. Jen řekli: „Řidič prostě nepřišel do práce" a tím to pro ně končí," dodala cestující Lenka Veselá.

Dlouhou dobu se nedařilo spojit s někým kompetentním ani nám. Nakonec dispečer ČSAD stížnosti popřel. „Autobus ve středu jel, měl sice čtyřicet pět minut zpoždění, ale jel," prozradil dispečer ČSAD Rychnov nad Kněžnou. Velké zpoždění autobusu, který následně obsluhuje trasu z Litomyšle do Svitav, má údajně na svědomí kamion, kvůli kterému byla neprůjezdná silnice v Kostelecké Lhotě.

Cestující na trase mezi 
Litomyšlí a Svitavami se včera ráno opět nedočkali svého autobusového spoje, který má podle jízdního řádu do Svitav přijíždět osm minut před sedmou hodinou. Svůj den tak začínali nepříjemným čekáním na mrazu.

„Autobus navazuje na vlakové spojení do Brna a do Třebové. Když má zpoždění, automaticky nestíháte ani vlak a už zase hodinu musíte čekat tentokrát na vlakovém nádraží," postěžoval si Antonín Beňo z Mikulče.

Kde je pravda?

Podle cestujících současné problémy začaly až po poslední změně jízdních řádů, která proběhla v září tohoto roku. Dispečer ovšem veškeré námitky cestujících odmítá a už vůbec nesouhlasí s tím, že by se stalo, že by některý spoj v poslední době nevyjel vůbec. „Máme ve sledování všechny autobusy, když něco nejede, hned nám to tu vyskakuje. Pokud řidič nemůže jet, máme na to své postupy," popsal dispečer ČSAD Rychnov nad Kněžnou, už ovšem nechtěl prozradit, o jaké postupy se jedná.

Řešení

Dopravce se s cestujícími neshodne, zda na lince skutečně dochází k nedodržování jízdního řádu. Cestující se ovšem po zkušenostech posledních týdnů obávají nadcházející zimy a dlouhého čekání na mrazu. „Není tu komunikace ze strany přepravce. Kdybyste jim zavolali třeba ve tři čtvrtě na sedm a oni vám řekli, že autobus nepojede, tak se seberete a půjdete, když další autobus jede až na hodinu," vysvětluje Lenka Veselá z Mikulče.