Pracovníci úřadů, kteří mají na starosti agendu cestovní dokladů, mají v těchto dnech ruce plné práce. Rodiče žádají o pasy pro své děti. Od sedmadvacátého června už totiž bez nich do zahraničí vycestovat nemohou.

Vlastní pas

Dříve mohly děti na dovolenou s rodiči s tím, že je měli tátové nebo mámy ve svých cestovních pasech nebo občanských průkazech. Nově však musí mít každé dítě tento doklad vlastní. Také ve Svitavách se střídají rodiče se svými potomky, aby jim doklady pořídili. „Myslím si, že by malé dítě nemuselo mít svůj vlastní pas. Přijde mi to zbytečné," říká Hana Štursová z Bělé nad Svitavou. Čeká, až se se synkem dostane na řadu. Nebude čekat dlouho. Pro podání žádosti si totiž vybrala neúřední den.

Mezitím už se k přepážce dostala Ivana Kolísková se dvěma dcerkami. Přišla na stanovenou hodinu. „Je to složitější, když musí mít všechny děti svůj cestovní doklad. Máme tři děti. Minulý týden jsme se objednali,  a to na dvakrát, abychom to zvládli," říká maminka. Pracovnice úřadu postaví starší z holčiček na stoličku a pak jí už jen vysvětluje, aby se dívala do aparátu. Menší má jen pár měsíců, proto dochází k výměně stoličky za sedačku pro batolata. Ta ale nestačí, proto na řadu přichází další řešení. Maminka si sedá na židli a bere dítě na klín. Sama se ale musí skrýt pod plenku, aby nebyly v záběru obě. Za pár minut se na monitoru zobrazuje fotografie. Maminka s ní souhlasí. „Šlo to celkem rychle," dodává Ivana Kolísková. Pak už jen podpis na žádost a může s dětmi zase domů. Ve čtvrtek si ale cestu na úřad ještě zopakuje se synem.

Musí být v klidu

K okénku se vždy ale nedostanou děti, které by vydržely chvíli v klidu. Proto je musí pracovnice zaujmout. „Musíme děti udržet chvíli v klidu. Pro nejmenší máme chrastítka, pro větší třeba vláček," vysvětluje Hana Krušinová ze svitavského oddělení cestovních dokladů. Aby je mohla vyfotit, hračky jim ukáže. Stejně jako u dospělých lidí je totiž požadavek, aby se dívaly čelně přímo do fotoaparátu.

V úředních dnech se na všech úřadech tvoří fronty. Všichni chtějí pas právě pro to svoje dítě včas.  „Doporučujeme rodičům hlavně s malými dětmi, aby se objednali buď telefonicky, nebo přes internet," říká Hana Krušinová. Volné termíny na úterky, čtvrtky i pátky ještě mají. Rodiče pak zvládnou vyřízení pasu bez nervozity dětí a bez čekání.

V Poličce objednávkový systém nemají, tak si lidé na podání žádosti musí zhruba půl hodiny počkat. „Pokud žádají dospělí, jde to rychleji. U dětí je to o něco horší, ale zvládáme to," říká Renáta Nunvářová z poličského úřadu.

V Litomyšli jsou úřední dny každý den v týdnu. Spousta lidí ale přijde na úřad v pondělí nebo ve středu tak, jak jsou zvyklí. „V úterý, ve čtvrtek a v pátek žádné problémy nejsou. Lidé čekají nejvýše dvacet minut. V pondělí a ve středu se fronty tvoří. Lidé si musí i hodinu  počkat," informovala  Milena Holasová, vedoucí správního odboru litomyšlské radnice. V současné době odbaví pracovnice odboru sedmdesát žádostí o pas za den a kolem sta jich denně  vydají .

Oproti tomu v Moravské Třebové výrazné problémy neřeší, ale očekávají větší nápor v červnu. Cestovní doklady si mohou občané vyřídit  v občanském informačním centru.  I tady mají  úřední hodiny  každý den. Podle vedoucího odboru vnitřních věcí  Pavla Šafaříka je průměrná čekací doba tři minuty. Výhodou jsou i dvě fotobuňky.

Pracovníci úřadů ovšem vyzývají občany, aby nenechávali vyřízení pasu na poslední chvíli.

(kk,dol)

Cestovní doklady

Platnost cestovního pasu:
od narození do 15 let - 5 let
od 15 let - 10 let
Platnost občanského průkazu:
od narození do 15 let  - 5 let
od 15 let  - 10 let
Poplatky za cestovní pas:
od narození do 15 let  - 100 korun
od 15 let - 600 korun
Poplatky za občanský průkaz:
od narození do 15 let - 50 korun
od 15 let (povinný) - zdarma
Snímání otisků prstů:
všem od 12 let
Poznámka:
Na občanský průkaz mohou jeho majitelé cestovat pouze po zemích Evropské unie.