Podobný případ se stal před několika dny. Desítky klientů, které se chystaly na dovolenou, však čekal šok. Místo na pardubické letiště museli lidé na pražskou Ruzyň. V sobotu a v neděli totiž letadla na africký kontinent neodlétala. Smůlu měli i ti, kteří se v tuto dobu z Afriky vraceli a přistát měli právě na pardubickém letišti EBA. I oni totiž skončili na Ruzyni.


Chybují cestovky
Na oficiálních internetových stránkách pardubického letiště bylo ve víkendových kolonkách příletů a odletů u několika letounů napsáno: zrušeno. Podle našich informací se však nejednalo o chybu letiště. „Tohle je trvalý problém několika cestovních kanceláří. Ty totiž nabízejí dovolené včetně odletů a příletů z Pardubic. Na poslední chvíli to však z nějakých důvodů zruší a lidé místo na pardubické letiště musí jinam. To v žádném případě není naše vina,“ řekl ředitel pardubického letiště EBA Vít Vavřina.
Důvod, proč cestovní kanceláře mění místa odletu či příletu, může být podle našich informací i ten, že se jim nepodaří naplnit letadlo. To ale některé klienty odradí natolik, že klidně zruší celý zájezd.


„Když jsem se dozvěděla, že u mé dovolené zrušili odlet z Pardubic, zrušila jsem zájezd a vybrala si jiný pobyt. Sice byl s odletem z Prahy a dopravu si platíme vlastní, ale pořád nás to nakonec vyšlo levněji,“ uvedla jedna z cestujících. „Samozřejmě, že mě to štve. Navíc místo toho, aby se cestovní agentura omluvila za to, že odlet z Pardubic pouze slibuje, málem nám ještě její pracovnice vynadala, že zájezd rušíme,“ postěžovala si cestující z Litomyšlska.


Podle tiskového mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří Tomia Okamury musí cestovní kancelář splnit to, co je v cestovní smlouvě nebo v katalogu. „Pokud dojde k nějaké změně, pak má právo klient od smlouvy odstoupit, nebo žádat zájezd stejné nebo podobné kvality“ říká Tomio Okamura. „Výjimečně se může stát, že cestovní kancelář musí náhle změnit místo odletu. Pokud je to ale pravidlem, jedná se o neprofesionální jednání,“ uzavírá Tomio Okamura. (saf, sejk, ped)

Průměrná letošní cena zájezdu last minute je 12 834 Kč! To tvrdí výsledky výzkumu Asociace českých cestovních kanceláří.
Letošním hitem Last minute, kde je nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou je především Řecko letecky, Chorvatsko vlastní dopravou, Itálie vlastní dopravou a Turecko letecky all inclusive. Důvodem je letošní značný převis nabídky nad poptávkou u těchto destinací.

Průměrná cena zájezdu Last minute podle země v letošním roce :

Země
průměrná cena na osobu včetně všech poplatků
meziroční změna

ŘeckoTuniskoEgypt TureckoBulharsko

14 37514 06516 905 15 34210 656

12,36%3,19%4,29% 5,64%-2,60%

ŠpanělskoItálie ChorvatskoKypr Francie

13 902 8 430 6 583 16 795 5 589

-6,05%16,19%-1,68% 5,80%-23,10%

Celkově je letos průměrná cena last minute zájezdu 12 834 kč včetně všech poplatků, což znamená meziroční nárust o 4,47 %.
Důvodem je zájem o kvalitnější zájezdy z důvodu stále se zvyšující životní úrovně občanů ČR, kdy například ubývá zájezdů do 2* hotelů a přibývá těch do 3* a 4*. (průzkum jsme provedli na vzorku 20 000 zájezdů ve spolupráci s naší členskou cestovní agenturou a největším internetovým prodejcem zájezdů v ČR Invia.cz)
Hlavní sezona dovolených je v plném proudu, což znamená i výprodej zájezdů tzv. Last minute.
Sleva se pohybuje až 20% z katalogové ceny zájezdu a cestovní kanceláře se tak snaží "za každou cenu" zaplnit neprodaná zbylá místa, aby nemusely platit stornopoplatky za nasmouvané kapacity.
Formou Last minute se nejvíce prodávají zájezdy charterovými leteckými spoji, jelikož u těchto zájezdů cestovní kanceláře navíc pevně garantují leteckým společnostem nasmlouvaná místa v letadle a proto je maximální snaha i za cenu mírné ztráty tato místa prodat.
Jedinou a hlavní výhodou zájezdů Last minute je samozřejmě velice výhodná cena, nevýhodou je pak značně probraná nabídka zájezdů, která nemusí vždy vyhovovat jak běžným klientům ( např. požadavek na vzdálenost hotelu od pláže či moře), tak i rodinám s dětmi (např. požadavek na dětské bazény) či důchodcům (např. požadavek na výtah).
Letos se formou last minute prodá v ČR cca 250 tis. zájezdů za více než 1 mld. Kč, což je přibližně 10% z celkového počtu prodaných zájezdů.
V rámci prodeje zájezdů se letos prodalo přibližně 35% zájezdů v rámci First minute a 55% v rámci standartního prodeje, zbytek budou Last minute, poměr tak bude podobný jako vloni.
Stejně jako vloni budou i letos 70% všech dovolených realizovat Češi v červnu - září , z toho jen na dva prázdninové měsíce červenec - srpen připadá polovina všech dovolených českých občanů z celkového celoročního počtu.

Celkový žebříček počtu českých zahraničních dovolených podle zemí za rok 2007:
1. Chorvatsko 765 000
2. Slovensko 720 000
3. Itálie 495 000
4. Řecko 315 000
5. Tunisko 225 000
6. Rakousko 220 000
7. Španělsko 210 000
8. Egypt 206 000
9. Velká Británie 190 000
10. Francie 180 000
11. Bulharsko 140 000
12. Turecko 110 000
poznámka : dovolenou statisticky počítáme pobyt o 4 a více přenocování
V zahraničí Češi strávili vloni 4,5 mil. dovolených z celkového počtu 9,4 mil. dovolených. Průměrná délka české zahraniční dovolené činila vloni 9 nocí.
V České republice se vloni prodalo cca 2,2 mil. zájezdů (z toho cca 100 tisíc tuzemských a 50 tisíc přes zahraniční CK), což znamená, že 46% svých zahraničních dovolených vloni Češi realizovali formou koupě zájezdu u cestovní kanceláře. Celkem Češi strávili na dovolených v rámci zájezdu s cestovními kancelářemi 19,2 mil. přenocování.
Průměrné výdaje klienta cestovní kanceláře na jednu dovolenou činily vloni 19177 korunvčetně nákladů na místě pobytu. Celková částka utracená vloni Čechy za nákup zájezdů v cestovních kancelářích bez nákladů na místě pobytu se pohybuje kolem 13, 5 mld.korun.
Průměrný výdaj českého občana na jednu zahraniční dovolenou (nejen přes cestovní kanceláře, ale vše dohromady) činil vloni 14183korun včetně nákladů na místě pobytu, letos očekáváme cca 5% nárust.
Důvody jsou zvyšující se průměrný příjem občanů ČR a silný kurz koruny.
Celkově tak Češi na zahraničních dovolených vloni utratili 69,5 mld.korun včetně nákladů na místě pobytu! Letos odhadujeme přibližně 5% nárust útrat na 73 mld. korun.