Nejúspěšnější akcí bylo mezinárodní Mistrovství Polska juniorů, ze kterého naši mladí řezbáři udělali tak trochu Mistrovství ČR. V první kategorii „předem vyřezané dýně" vyhrála Eliška Vostalová a ten samý výsledek zopakovala v live carvingu. Zde zadání bylo stejné jako v Hradci Králové – „květinová kompozice" v limitu tří hodin. Dvě prvenství jasně určila absolutního vítěze. Na třetím místě z pětadvaceti finalistů se umístil nadějný šestnáctiletý Vojtěch Petržela a hned za ním skončil Tomáš Lipavský. Oba jsou zástupci SOŠ a SOU Polička a určitě mají šanci díky svým výsledkům se stát členy Czech–Slovak Carving Teamu. Oba zatím nemají tolik zkušeností, avšak na minulých soutěžích dokázali porazit i zkušenější „řezbáře".

V září se se uskutečnila v rakouském Innsbrucku velká řezbářská soutěž za účasti 13 zemí včetně Thajska. Z 1. ročníku celkové prvenství obhajovala Eliška Vostalová. V kategorii „předem vyřezaných výrobků" skočila na 3. místě se zlatou medailí. Zlatou medaili ještě získala Zuzana Hamalová ze Šuran, bronz bral Ladislav Pakosta.

Berou medaile

V live carvingu se uskutečnily dvě semifinálová kola a do finále postoupili všichni naši zástupci.
V něm si zlatou medaili a 4. místo celkově odvezla Eliška Vostalová, bronzové ocenění získal Ladislav Pakosta. Ve finále ještě za tým řezala Zuzana Hamalová a Ladislav Votroubek.

Tým ve složení Vostalová, Hamalová, Pakosta obsadil celkově 3. příčku za vítězným Thajskem a druhým týmem Německa. Slovenský carving ještě zastupovaly další studentky ze Šuran a i oni brali medaile.

Úspěšný Lucemburk

Poslední akcí a pro mnohé evropské řezbáře vrcholem byla světová kuchařská výstava v Lucembursku – Culinary World Cup. Na něj se pečlivě připravovaly dvě naše zástupkyně Anna Strnadlová a Eliška Vostalová, které se střetly poprvé přímo spolu v jeden den a v jedné kategorii.

Obě dvě jsou známé pro svoje jemné a osobité styly a to víc se čekalo, jak ohodnotí jejich exponáty komise. Výsledek zaskočil asi nejen je – dvakrát bronz. Bohužel se opět potvrdilo, že komise na světových kuchařských akcích není složená v této kategorii z odborníků. Mnohé výrobky, které nedosahovaly ani hodnoty stříbra braly zlato a obráceně. Následovala i velmi živá komunikace na facebooku, to ale verdikt nezvrátí.

Je to škoda pro tyto vrcholné gastronomické podniky, protože soutěžící, kteří do toho investují čas, finance, příště často upřednostní raději jen řezbářskou akci, kde je zaručeno rozhodování odbornou komisí.

LUDĚK PROCHÁZKA, CZECH-SLOVAK Carving Team