„Ministerstvo zahraničních věcí vyhlásilo anketu na určení Dne Čechů v zahraničí, proto jsme v rámci návštěvy ministra Petříčka zahrnuli do programu právě Růžový palouček, který by se z našeho pohledu mohl stát centrem českých exulantů. Budeme chtít ve spolupráci s ministerstvy zahraničí, místního rozvoje a kultury hledat cestu, jak zde vybudovat důstojné prostředí pro krajany, kteří žijí v zahraničí nebo potomky Čechů, kteří odešli například na konci 19. století do Spojených států amerických. Celé řada z nich například v Texasu či Chicagu se velmi hrdě hlásí k odkazu svých předků a určitě by vznik takového místa uvítali,“ sdělil hejtman Martin Netolický. V úvahu připadá výstavba příjezdové komunikace nebo parkovacích ploch.

Růžový palouček u Újezdce na Litomyšlsku se může stát centrem Čechů žijících v zahraničí nebo těch, kteří se k českým kořenům hlásí.Zdroj: Pardubický kraj

Ve spolupráci s Litomyšlí kraj jedná o zpracování architektonického návrhu na Český dům, který by se mohl stát středobodem celého areálu na růžovém paloučku. Růžový palouček je od roku 1989 kulturní památkou.

Na zámku v nedalekých Nových Hradech by navíc mělo vzniknout Centrum českého exilu