Třetí týden v září znamená pro Moravskou Třebovou vždy to samé. Začne další ročník festivalu Dny česko-německé kultury. „Je to jednadvacátý ročník. Jeho cílem je kontakt, kulturní výměna, vzájemné poznávání mezi městy Staufenberg a Moravskou Třebovou," uvedla ředitelka Společnosti pro česko-německé porozumění Irena Kuncová.


Nejdřív exkurze, pak trochu hudby

Včera do města přijeli zahraniční hosté, dnes tedy může program začít. Na dnešní dopoledne jsou naplánovány tradiční Hřebečské exkurze. Ve tři hodiny odpoledne se návštěvníci festivalu můžou těšit na trochu kultury, a to konkrétně té hudební. Začne totiž varhanní koncert ve Farním kostele, zazpívá Lomnický sbor se sbormistryní Barborou Pavlišovou.

Po šesté hodině zase bude veselo na dvoraně muzea. Dvacet let tam oslaví Hřebečský folklorní taneční soubor a popřát mu, jak jinak, než tancem a zpěvem, přijde též dívčí soubor ze Staufenberku, soubor Jitřenka a pěvecký sbor z Krnova. Folklorní večer ještě doplní swing od orchestru Františka Zeleného. Zítra je na programu tradiční nedělní mše v kostele svatého Mikuláše v Rychnově. Dvojjazyčná českoněmecká římskokatolická bohoslužba začne o půl desáté dopoledne a bude na ní též posvěcena opravená pamětní deska Jakoba Franze.

Staré ženské řemeslo budou moct blíže poznat návštěvníci centra Společnosti česko - německého porozumění, střediska Walthera Hensela. Ve tři hodiny odstartuje výstava s názvem Kouzlo paličkované krajky i s ní spojená módní přehlídka. A večer opět trocha hudby. V šest hodin začne koncert s Katkou Hlouškovou – Dostálovou, kterou na klavír doprovodí Lenka Zahradníková. Na dvoraně muzea pak vystoupí Pěvecký sbor Dalibor ze Svitav a Smíšený pěvecký sbor Lanškroun.

Česko-německý film z Krušných hor

V pondělí bude na řadě českoněmecký film Schmitke. Hlavní postavy jsou stárnoucí inženýr Schmitke a Krušné hory, které byly, stejně jako on, téměř prázdné a zničené, ale pomalu se dávají dohromady a život se do nich vrací. Komediální snímek začne v sedm hodin v kinosálu

Úterý bude patřit rovněž filmovému plátnu. Ve středisku Společnosti česko – německého porozumění bude k vidění německý film pro pamětníky Stůl stálých hostí. Promítání začne ve dvě hodiny. Dny česko-německé kultury v Moravské Třebové uzavřou ve středu Shakespearovy sonety. A kdo jiný by tento program pro studenty mohl připravit, než známý shakespearolog a profesor anglické literatury, Martin Hilský. Spolu s Danielem Dobiášem začnou v deset dopoledne v třebovském muzeu.

Na konci letošních prázdnin už Moravská Třebová slavila partnerství s Holandskem. Na návštěvu a přátelské setkání tenkrát přijeli zástupci partnerského města Vlaardingen. Ti s sebou z jihu Nizozemska kromě svých proslulých herynků přivezli samozřejmě i nejrůznější sýry a sladkosti, ukázali též národní kroje a obyčeje.