Propagátoři tradičního dělení českých zemí po mediálním úspěchu jejich pirátsky namalované historické hranice na silnicích u Svitav spojené s policejním stíháním založili webovou stránku, na které s pomocí čtenářů chtějí poukazovat na nesprávné označování celého Česka jako „Čechy“.

Česko nerovná se Čechy

Čechy byly totiž vždy jen jednou ze tří českých zemí. Od nástupu komunistů k moci v roce 1948 však bylo historické zemské členění postupně s novými kraji a okresy popíráno. Současné krajské členění bývalé historické hranice také ignoruje, ačkoliv obyvatelé poloviny okresu Svitavy a východní části Orlickoústecka se dodnes k Moravě hlásí.

„Nová webová stránka moravanenivcechach.cz bude sloužit k zaznamenávání případů, kdy je v médiích celá Česká republika, případně přímo Morava, označována jako Čechy. Každý, kdo bude takového vyjádření svědkem, je může pomocí webového formuláře na těchto stránkách oznámit. Správci stránky poté upozorní autora výroku na jeho omyl a požádají ho o omluvu a uvedení na pravou míru. Všechny nahlášené případy budou sledovány a zveřejňovány,“ uvedl jeden z iniciátorů Ondřej Mlejnek.

Cílem této iniciativy spolku Společnost pro Moravu a Slezsko je upozornit na skutečnost, že Česká republika se skládá ze tří historických zemí – Čech, Moravy a Slezska a že Morava není a nikdy nebyla součástí Čech, ačkoliv to tak bývá někdy mylně uváděno. „Myslíme si, že se jedná o aktuální závažný problém, na který nám snad média pomohu poukázat,“ uzavřel Mlejnek.