Bývalá mikrobioložka dohlíží nyní na čistotu svitavských veřejných toalet.

Očistotu na svitavské veřejné toaletě, která se nachází kousek od náměstí, se stará společně se dvěma kolegyněmi také Jitka Horáková.

Splněný sen

Každý den se setká přibližně se stovkou návštěvníků města, kteří si nutně potřebují odskočit. „Splnil se mi důchodcovský sen. Tahle práce mě baví,“ říká sympatická Jitka Horáková, původním povoláním mikrobioložka. „Čtyřicet let jsem se v laboratořích věnovala rozboru lidských bakterií z lékařských výtěrů, takže vlastně pokračuji ve své původní profesi,“ říká s nadsázkou Horáková.

Dohled nad veřejnými záchody ve Svitavách vykonává Jitka Horáková od začátku letošního roku. Zatím naštěstí nezažila žádnou nepříjemnou událost a ani se nebojí, že by se mohla dostat do vážnějšího konfliktu. Obavu měla jen jednou. To když mladík strávil na záchodě téměř půlhodinu. „Když odešel, šla jsem toaletu zkontrolovat, ale nic jsem tam nenašla. Pokud si tam aplikoval nějakou drogu, vše po sobě uklidil. Ale kolegyně už jednou na záchodě použitou stříkačku objevila,“ prozrazuje Jitka Horáková.

Honem, honem

Lidé , kteří na toalety v centru města přicházejí, jsou většinou přívětiví. „Jen mě šokuje, jak málo z nich si po vykonání potřeby umyje ruce. Úplně mě to děsí, když vím, jaké nebezpečí jim hrozí,“ říká s údivem svitavská toaletářka.

Použití veřejného WC stojí čtyři nebo pět korun a platí se při příchodu. „Několikrát jsem ale pozorovala ve tvářích příchozích zděšený výraz a pochopila jsem, že běží doslova na poslední chvíli, tak jsem je nechala zaplatit až při cestě zpět,“ dodává s úsměvem Jitka Horáková.

Záchody pro veřejnost jsou na Svitavsku udržované a čisté. Výjimkou je vlakové nádraží ve Svitavách, kde jeho zařízení pravidelně ničí opilci a vandalové. Skleněná výplň dveří musela být před nedávnem nahrazena plechovou.

Poslouží markety

Přímo ve Svitavách jsou hojně využívané záchody v supermarketech Kaufland a Hypernova. Přestože je často navštěvují také bezdomovci, zaměstnancům se je daří udržovat čisté. Dezinfekce a umývání zde uklízečka provádí každé dvě hodiny.

„Pokud jsem ve městě, zajdu na záchod většinou do obchodního centra. Je zadarmo a čistý,“ uvedl Jaroslav Pavlásek, důchodce ze Svitav.

(ref)