Právě dnes v Moravské Třebové vrcholí mezinárodní tábor, na kterém se sešly děti z Čech, Maďarska a Německa. Tábor pořádají střídavě tři partnerská města, Moravská Třebová, německý Staufenberg a maďarský Tarjan. Na organizaci tábora se podílí také Středisko česko-německého porozumění.

Mezinárodní tábor začal před lety, aby si děti procvičily němčinu. Dnes je ale už vše jinak. Táborníci mezi sebou mluví také anglicky. „Znalost německého jazyka nebyla pro účast na táboře podmínkou. Spíše jsme kladli důraz na to, aby se děti mezi sebou domluvily. Děti se dnes němčinu ve škole moc neučí a ty mladší umí spíše anglicky,“ řekla Irena Kuncová, vedoucí Střediska česko-německého porozumění v Moravské Třebové.

Účastníci mezinárodního tábora si užili nejen Moravskou Třebovou, ale navštívili i Jeseníky, Olomouc, Brno a nevynechali Hřebečské důlní stezky nebo výstavu panenek ve svitavském muzeu.

Některé děti nejsou na táboře poprvé, stejně jako Matouš z Prahy, který si ve Třebové „provětral“ němčinu. Z maďarského Tarjanu přijela do Třebové skupina čtyřiadvaceti dětí. S ostatními táborníky se domluví německy. Tábor dnes už končí. Děti čeká návrat do Německa a Maďarska.

(ik, ap)