To vše nabízí mnozí obchodníci ve svých akčních nabídkách. Blíží se totiž čas dovolených. Navzdory vyšší nezaměstnanosti a problematické ekonomické situaci chtějí lidé strávit volné dny v zahraničí.

„Stejně jako vloni pojede i letos sedmdesát procent všech Čechů na dovolenou od června do září. Jen na dva prázdninové měsíce připadá polovina všech dovolených,“ uvedl Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří. Prodejci zájezdů ale pociťují, že se lidé snaží ušetřit. „Rodiny dávají přednost těm zájezdům, kdy děti mohou jet zdarma. Naopak dvojice bez závazků se snaží vybírat z nabídky last minute,“ řekla Hana Kučerová ze svitavské pobočky cestovní kanceláře. Zájem o poznávací zájezdy je ale podobný jako v uplynulých letech. Podle Hany Kučerové se ale při pohledu do minulosti změnily požadavky klientů. U zahraničních zájezdů stoupá zájem o letecké zájezdy. I mladí lidé, kteří lépe snáší delší cesty autobusem, upřednostňují pohodlnější leteckou dopravu. „Do vzdálenějších destinací bych se vypravil raději letadlem. Ale po Evropě cestuji hlavně autem,“ sdělil Jan Moravec ze Svitav. O tom, že se lidé začali vydávat na cesty vlastními auty, svědčí také stoupající prodej dálničních známek. „Motoristé již nakupují známky potřebné pro průjezd Rakouskem. Také kupují slovenské,“ potvrdila Simona Bartošová ze svitavské směnárny.

Češi vloni utratili za jednu zahraniční dovolenou v průměru přes patnáct a půl tisíce korun. Tuzemská je přišla v průměru na čtyři a půl tisíce korun. Nejvíce času strávili vloni Češi v Chorvatsku, Slovensku a Itálii. Mezi další oblíbené země patří Bulharsko a Turecko. Tam vloni zamířilo více než sto tisíc českých turistů. Letos však odborníci kvůli krizi a oslabení kurzu koruny neočekávají, že by došlo k nárůstu počtu dovolených ani výši útrat.

Anketa: Kam se chystáte na dovolenou?

David Stečínský, 30 let, IT specialista, Svitavy
Zatím nevím, zda někam pojedu. Ale chtěl bych do Chorvatska autem, jako každý rok.

Martina Stejskalová, mateřská dov., Svitavy
Pojedeme do zahraničí. Cestovat budeme autem. Raději bych ale letěla.

Eduard Komárek, 64 důchodce, Březinky
Vyrážíme do ciziny s cestovkou. Autobusem každoročně jezdíme na stejné místo.

Hana Tocháčková, 55, dělnice, Svitavy
Chystáme se do tuzemska na Šumavu. Služeb cestovní kanceláře nevyužijeme.

Martin Bejček, 25 let, ved. prodejny, Svitavy
Do ciziny jedu s cestovní kanceláří kvůli práci. Vycestovat na delší dobu nemohu. (ih)