„O vilu se staráme, temperujeme ji a máme tam správce. Příští rok ji ale chceme už prodat. Objevily se i názory, abychom ji neprodávali, ale nevíme, na co bychom ji využili. Pro domov pro seniory není vhodná,“ uvedl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Manželé Šárka a Daniel Kučerovi z Nových Hradů by chtěli vilu přeměnit na komunitní centrum Klára. Počítají s obnovou historického objektu a revitalizací zahrady. „Naším cílem je zrekonstruovat vilu se zahradou pro neziskové komunitní centrum zaměřené na generaci 65+ a současně otevřené veřejnosti. Podobné instituce fungují už léta v anglosaských zemích, Skandinávii a díky podpoře Evropské unie se rozvíjejí i v západní Evropě,“ přiblížili Kučerovi.

Klára na prodej: Lázně a pivovar versus komunitní centrum
Klára na prodej: Lázně a pivovar versus komunitní centrum

Za vilu nabízí městu 7,2 milionu korun. „Vzhledem k rozpočtu rekonstrukce a neziskovému charakteru je tato cena naše maximum,“ dodali manželé.

Aby byl jejich záměr finančně udržitelný, plánují budovu vertikálně rozdělit na část k pronájmu a část pro komunitní centrum. Jednají o pronájmu s fakultou restaurování. U objektu počítají s jedenácti parkovacími místy. „Vila Klára byla po desetiletí vnímána jako dům smutku a zaslouží si najít nový rozměr sociálního využití,“ dodali Kučerovi.

Více než jedenáct milionů korun za vilu nabízejí městu další zájemci, sourozenci Miroslava a Martin Kubíkovi z Litomyšle. Vilu chtějí přeměnit v kongresový hotel Svatý Jan. Zároveň ji chtějí propojit se svými sousedními pozemky, kde mají firmu. „To nám umožní vybudovat podzemní parkoviště s kapacitou 180 míst. O tom se v Litomyšli mluví přes 30 let,“ uvedli Kubíkovi.

Navíc jednají s Českou filharmonií o vytvoření letního sídla, které by mohlo být právě v blízkosti zámku. Chtějí řešit i ubytování pro národní festival Smetanova Litomyšl.

Stovky lidí podpořily nemocnou Klárku. Na benefičním běhu se vybraly tisíce korun.
FOTO: Úspěšná benefice! Lidé vybrali pro Klárku více než čtvrt milionu korun

„Ubytovaní v kongresovém hotelu přinesou peníze do městské pokladny. Podle statistik odborníků utratí ve městě desítky milionů korun ročně a každý třetí návštěvník kongresu se vrátí do města se svou rodinou,“ vysvětlili Kubíkovi. Propojením stávajících barokních sklepů s podzemím vily Klára hodlají vybudovat wellness svět pro obyvatele města i návštěvníky. Projekt zahrnuje bazén, sedm saun, pivní lázně nebo jógovou halu.

Nyní je na zastupitelích, aby zvážili pro který projekt zvednou ruku. Před zasedáním se s oběma projekty podrobně seznámí na semináři.