„Dříve mi svačinu  chystala mamka. Teď je to jednodušší. Nemusím si ji nosit z domu," hodnotila výhody školních svačin  desetiletá Gabriela Augustová.
Svačiny a správné stravování školáků jsou patrně dlouhodobým problémem na všech školách.  „Zdravé stravování žáků je pro nás  důležité," uvedl ředitel Základní školy T. G. Masaryka ve Svitavách Jiří Sehnal. Jedna z prvních věcí, která ze školy zmizela, byl automat na sladkosti. „Řešili jsme, jak dostat do školy zdravý bufet, proto jsme hledali řešení," sdělil ředitel.  Nakonec vedení školy oslovila nabídka provozovatele školní kuchyně. „Žáci mají možnost objednat si zdravou svačinu přímo ve školní  jídelně. O velké přestávce si ji tam vyzvednou," popisoval Jiří Sehnal. Jídelna se tak stala místem, kde si děti mohou popovídat a při tom i zdravě posvačí.

Součástí svačiny bývá celozrnné pečivo, někdy se sýrem, ale také zelenina, či ovoce, jindy třeba jogurt. Kluci a holky mají možnost vybrat si ze tří nápojů.

Rodičům tak odpadá starost  s vymýšlením, co právě dceři, či synovi připravit na svačinu. „Pokud děti dostanou od rodičů peníze,  aby si svačinu koupily samy, pak se často stává, že si kupují čokolády, sladké limonády, či brambůrky. To pro jejich stravování není dobré," připomněl Jiří Sehnal. Ve škole si jídlo školáci pořídí bezhotovostně prostřednictvím čipu, na kterém je navolené. Nemají tak tedy příležitost peníze utratit jinak.

Každý den je svačina jiná. Jídelníček najdou děti a tedy i rodiče i na internetových stránkách školy, takže přesně vědí, co právě v ten den dostanou.

A jak si svačiny pochvalují děti, které se už do odběru přihlásily? „Dneska mám jogurt s kukuřičnými lupínky a čaj," svěřila se devítiletá Tereza Holasová. Den před tím měla koblihu s marmeládou a mandarinku. Líbí se jí, že maminka nemusí svačiny chystat a přesto má zdravé jídlo.

Jedna svačina vyjde na čtrnáct korun. Ve škole by rádi  nabídku rozšířili ještě o více ovoce a mléko.