Farmáři chtějí zachovat zemědělskou výrobu v regionu za každou cenu. Jednou z možností je začít vyrábět elektrickou energii v bioplynových stanicích.

Má to ale háček. „Nejprve musejí zainvestovat a stanici postavit za své peníze,“ vysvětluje ředitel Agrární komory ve Svitavách Josef Gracias. Až pak mohou požádat o evropskou dotaci. „Navíc musejí mít zajištěny povolenky, tedy limit na množství energie, kterou mohou dodávat do sítě,“ doplňuje Josef Gracias.

Pro takto vyráběnou elektřinu potřebují nejen plodiny, ale také kejdu. I to bude problém, protože chovů skotu ubývá. „Důvodem jsou nízké výkupní ceny mléka,“ objasňuje ředitel Gracias.

Na Svitavsku se do výstavby bioplynové stanice mohou pustit jen větší zemědělské firmy. Na stavbu se připravují v Kunčině. Náklady na výstavbu jdou do desítek milionů korun. Dotace z Evropské unie dosahuje výše zhruba čtyřiceti procent.

Bioplynová stanice už funguje v Zemědělském družstvu v Dolním Újezdu. Nachází se v areálu ve Vidlaté Seči. Nápad se zrodil už před čtyřmi lety. Rozhodli se postavit bioplynovou stanici za sedmdesát pět milionů korun. Spustili ji v červnu v roce 2008, a to bez podpory Evropské unie. Bioplynka má výkon 750 kWh. Je plně automatická a má jen jediného zaměstnance.
Další bioplynová stanice se nachází v družstvu v Litomyšli.

(ik, ap)