„Jsme moc rádi, že se nám po mnoha letech podařilo tyto nové značky umístit," poznamenal místostarosta Litomyšle Michal Kortyš. Důvodů, proč byl celý proces tak zdlouhavý, bylo několik. „Měli jsme například problém s obrázkem zámku. Nemohli jsme také umístit znak UNESCO. Na malou ceduli to bylo povoleno a na velkou nikoliv. Po republice však takové značky jsou a ve světě je to běžné," vysvětlil některé problémy Michal Kortyš.

Dvě velké značky se objeví v Cerekvici nad Loučnou a v Janově. Menších variant bude pět. Dvě v České Třebové, jedna ve Svitavách a zbývající dvě budou řidiče na litomyšlský zámek upozorňovat při průjezdu Poličkou. „Na svých místech by měly být nejpozději do konce letošního roku, řekl tiskový mluvčí Litomyšle Michele Vojáček.

Zámek v loňském roce navštívilo více jak padesát tisíc návštěvníků. Nové poutače jsou dalším nástrojem, jak toto číslo zvýšit. „Toto značení mají všechny významné památky, jejich orientační a propagační účel je nedocenitelný. V současnosti jsou opravdovým základem propagace památky a určitě pomohou i ke zvýšení návštěvnosti. Litomyšlský zámek je poslední památkou UNESCO, které toto značení chybělo," uvedla k novince kastelánka zámku Zdeňka Kalová.