Článek poslance Čechlovského najdete ZDE.

„Pan poslanec Čechovský asi neví, o čem mluví,“ tak reagoval hejtman Radko Martínek na článek poslance Jana Čechlovského „Kdyby se kraj spoléhal na zdravý rozum, nemusela být ohrožena zdravotní péče“.

Reakce hejtmana

On sám by měl vzít rozum do hrsti a začít jednat, nikoliv se skrývat za stranickou ideologii. Zdravotní péči v kraji ohrožují nekoncepční kroky státní zdravotnické politiky, nikoliv kraje. Ten připravuje krizový scénář pro případ, že se vláda s lékaři nedohodne.

Pan poslanec zapomíná, že jeho stranický kolega Josef Janeček vedl krajské zdravotnictví osm let a za tu dobu byla schválena řada nepromyšlených investic. Mnohé z těchto peněz mohly jít na platy zdravotnického personálu. Již tehdy měl pan Čechlovský také hlasitě bránit privatizaci oddělení, která přinášejí zdravotnickým zařízením zisk. Nic takového se však nestalo. Před dvěma lety jsme přebírali vykradené nemocnice topící se v dluzích. Lukrativní obory předali naši předchůdci soukromým společnostem. Zdravotnická zařízení transformovali na akciové společnosti s vidinou, že hospodaření se dostane do černých čísel. Navzdory optimistickým proklamacím bývalého šéfa krajského zdravotnictví je opak pravdou.

Ptám se tedy, co udělal starosta Čechlovský pro krajské zdravotnictví a pro chrudimskou nemocnici, když stál v čele tamní radnice? Brojil proti kraji, který dával zdravotnickému personálu sto milionů korun na jejich platy. Poukazoval na zanedbané vybavení nemocnic, které zapříčinil radní zodpovědný za zdravotnictví z ODS, aby dnes pokrytecky kritizoval nákup moderních přístrojů i kroky, které by mohly odvrátit krizi ve zdravotnictví a zachovat akutní péči pro pacienty. Myslím, že by místo ideologických frází měl pan poslanec raději využít svého mandátu a pomoci občanům kraje alespoň tak, jak jsem ve stejné funkci činil v minulém období já.

Radko Martínek, hejtman Pardubického kraje