Letní období a prázdniny nepřinášejí jen pěkné zážitky, ale znamenají také dětské úrazy. Mnohdy z nepozornosti nebo z přecenění sil dítěte. Chirurgické ambulance nyní navštěvuje více dětských pacientů, než během školního roku.


„Chlapci se například vytahují před svými kamarády, lezou po různých skalách nebo do jeskyní,“ poukazuje na nebezpečí Vendula Horáková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. V takovém případě už není blízko k vážnějším úrazům.


Hrozivé pády
Děti jsou o prázdninách často mimo dozor rodičů a jsou méně opatrné. „V letních měsících se frekvence dětských úrazů zvyšuje,“ potvrzuje Jan Vlach, primář chirurgického oddělení litomyšlské nemocnice. „Týká se to nejvíce zlomenin horních končetin po pádech na koupalištích,“ dodává primář. Na litomyšlskou chirurgii také míří pacienti z různých dětských táborů, kteří si stěžují hlavně na bolesti břicha.


Nárůst dětských pacientů zaznamenali také lékaři ve Svitavách. „Každý rok se zvyšuje počet úrazů dětí. Jedná se o zlomeniny předloktí, tržné rány, úrazy kotníků,“ vysvětluje Karel Víšek, lékař chirurgického oddělení nemocnice ve Svitavách. Taková zranění vznikají podle jeho slov při nešťastných pádech. „Měli jsme tu děti, které spadly z houpačky, z prolézaček na hřišti, ale také z koně,“ vyjmenovává případy Karel Víšek.


Čtyři zranění
V létě se děti více pohybují v přírodě a riziko úrazu je mnohem větší. Potvrzuje to zdravotnice Dana Erbesová, která jezdí na tábory s dětmi už pětatřicet let. „Za celou dobu jsme měli jen tři zlomeniny. Letošní pobyt byl ale kritičtější. První dny jsem ošetřila hned čtyři zranění,“ říká Dana Erbesová. „Dívka běžela po nerovné louce, zakopla a zlomila si hlezenní kůstky,“ popisuje jeden z úrazů zkušená zdravotnice. Podle Erbesové mají děti méně pružné kosti než dříve a nejsou už tolik zvyklé chodit do přírody.


Pozor by si měly děti dávat ale také u rybníku nebo vodní nádrže. „Nikdy neskákejte do vody, o které nevíte, jak je hluboká,“ upozorňuje Vendula Horáková z hasičského záchranného sboru. Nikdo totiž přesně neodhadne, co se skrývá pod vodní hladinou a jaká je tam hloubka.

PETRA DVOŘÁKOVÁ