Z 910 klientů získalo v posledních osmi letech samostatné bydlení 140.

„Zásadní změnou v příštích dvou letech je připravovaná transformace největšího domova pro osoby se zdravotním postižením ve Slatiňanech na Chrudimsku,” sdělil krajský radní pro sociální věci Jiří Brýdl (Koalice pro Pardubický kraj).

„Díky evropským fondům by se mělo přestěhovat 144 uživatelů do rodinných domků a bytů na Chrudimsku a Pardubicku,” prozradil Brýdl.

„Projekt počítá s pořízením dvanácti dvojdomků po dvou domácnostech pro 136 klientů a koupí dvou bytů pro osm klientů pro službu chráněného bydlení. Po přestěhování 144 postižených obyvatel by jich ve slatiňanském ústavním areálu zůstalo jen zhruba 40,” řekl před časem ředitel organizace Miroslav Kubín.

Ve Slatiňanech se prvních osm obyvatel odstěhovalo do Slunečního domu na okraji města před mnoha lety. Od roku 2004 v další budově v této lokalitě žije ve třech bytech 14 lidí, v roce 2006 byl otevřen nový areál čtyř dvoupodlažních domků v Klášterní a Švermově ulici pro 36 klientů.

„Domky ve stráni”

Domov pod hradem Žampach na Orlickoústecku otevřel v roce 2005 nový areál „Domků ve stráni” pro 22 lidí, náklady platil stát a hejtmanství. Od letoška žijí čtyři klienti v pronajatém bytě v Žampachu.

V Domově u studánky v Anenské Studánce na Orlickoústecku se loni přesunulo 14 samostatnějších klientů do bytů chráněného bydlení ve Svitavách, které patří svitavskému Domovu na rozcestí.

Ten v roce 2004 poskytl chráněné bydlení 13 klientům ve vile patřící kraji v Nádražní ulici, později si pronajal další byty pro 37 obyvatel na několika místech města.

Od příštího roku poskytne podporované samostatné bydlení pěti lidem v domku v Purkyňově ulici, který je krajským majetkem.

Domov na zámku Bystré na Svitavsku nechal rekonstruovat v Bystrém dva domy se šesti byty, kde od loňska našlo chráněné bydlení deset klientů. V roce 2009 byla díky evropským fondům dokončena rekonstrukce bývalé hájenky, která se stala integračním centrem a ve cvičných bytech se zde připravuje osm klientů na postupný přechod do samostatného bydlení.

Pobyt mimo ústav čeká také jedenáct obyvatel Domova pod Kuňkou v Rábech na Pardubicku. Cvičné byty jsou v Přelouči a Sezemicích.

Snižují se náklady

Pardubický kraj se snaží o rozvolňování domovů a transformaci ústavních zařízení do objektů pro život obvyklejších. Decentralizace by měla být i úspornější. „Lze říci, že v chráněném bydlení a v rodinných domcích, kde je na jednom místě méně uživatelů služby, se snižují provozní náklady už vzhledem k zlepšujícímu se zdravotnímu a psychickému stavu uživatelů,” podotkl Brýdl.

(zr, čtk)