Ze skály si to mašíruje poměrně nepěkná dáma dosti zvláštně oblečena, která končí po chvíli na hranici a je nemilosrdně upálena. Že se někdo o týden spletl?

Ba ne. V Moravské Třebové jde jen o zlatý hřeb dne. Už několik let tu zkoušejí poměrně populární čarodějnice nanečisto. Celé nedělní odpoledne tu zasvětili právě ohavným a přitom kouzelným bytostem. „Vedle toho je vrcholem dne ještě přetahování smrtelníků s čaroději a čarodějkami," říká hlavní pořadatelka Dáša Procházková.

Že se na tradiční den připravují s plnou parádou dokazovaly na každém kroku pečlivě hrůzně oděné čarodějnice s pracně vyrobenými maskami. Děti se do areálu na Křížovém vrchu vyparádaly pravými „potterovskými" kouzelnými převleky.

„Dávali jsme ho dohromady s tatínkem asi hodinu, pomáhal mi s maskou i detaily. Měli jsme kostým, ale zjistila jsem, že je mi je malý, proto jsme to takhle vyladili," vysvětluje Veronika Reichertová z Moravské Třebové. Na kouzelném odpoledni se ovšem převážně soutěžilo v přeskoku překážek, přenášení míčků, střelbě a jezdilo se i na koni. „U mě jde pouze o to, aby se děti podepsaly, případně i něco málo nakreslily. Za odměnu dostaly razítko i groše, za ně si nakoupí něco dobrého. A ta rakev? To je jen na ozdobu," vysvětlila jedna z čarodějek u svého stanoviště.

A dobře se bavili úplně všichni. „Jsme tu asi potřetí. Syn vyšel na dnešní odpoledne v tradičním kostýmu, ale dcerka má úplně nový. Děti to tu zvládají dobře a my vlastně také," míní pan David. Teď už bývá dobrá příprava na čarodějnice v sobotu.