Nikoliv opeřenci, ale zastupitelé. Pustili se totiž do nástavby školní budovy, kde vzniká spolkové centrum nazvané Čapí hnízdo. Práce jsou v plném proudu. Právě totiž v nových prostorách finišují řemeslníci a těžká technika vtrhla na staré školní hřiště u objektu.

Nad stropem druhého nadzemního podlaží školy se půdní prostory se již změnily ve dvě velké klubovny, kancelář, sklad a sociální zařízení. Aby si lidská mláďata, která budou nové prostory především využívat, měla kde hrát, pamatují v Opatovci i na víceúčelové hřiště. Kromě prolézaček, si děti protáhnou svaly na běžeckém oválu nebo na antukovém kurtu. A nejen děti. Rekonstruované hřiště i novou nástavbu nad školou budou moci ocenit všichni lidé z Opatovce. „Hřiště bude veřejně přístupné. O využití místností v podkroví se podělí jak školní družina, mateřské centrum tak třeba svaz žen,“ sdělil starosta Martin Smetana. Navíc zde najdou zázemí i školní kroužky.

Vedení obce ale nezapomíná ani na převážně mužské společnosti. Prostor budou moci využít třeba myslivci, včelaři či hasiči. Na své schůzky sem v budoucnu zamíří i zahrádkáři nebo sokolové. „Činnost všech spolků chceme s ohledem na finance soustředit do jedné budovy. Provoz kulturního domu, kde se členové některých sdružení schází, je nákladnější,“ vysvětlil starosta Opatovce.

Aby činnost členů sedmi spolků, které v obci pracují, nenarušovala výuku šestadvaceti žáků v dvojtřídní škole, postaví řemeslníci v nejbližší době ještě vedlejší venkovní schodiště. Jelikož vkládat nemalé investice do půdní nástavby bez dobré střechy by bylo nesmyslné, pyšní se již od minulého roku škola střechou novou.

Do Čapího hnízda, jak projekt trefně nazvala místostarostka Hana Telecká, a ze kterého je úžasný výhled do okolí, zamíří od září zřejmě nejčastěji děti. Ony byly také jedním z důvodů, proč se zastupitelé pokusili získat dotaci z Evropské unie. „Řešili jsme jak získat prostor pro družinu. Dětí v obci totiž přibývá. Zainvestovali jsme stavební parcely, a tak se nám podařilo do obce přilákat mladé rodiny. Zvyšuje se tak počet žáků ve škole i mateřské školce. Před dvěma lety zde začalo dokonce pracovat mateřské centrum. Maminky se na nové prostory už těší,“ řekl Martin Smetana.

Protože čápi do Opatovce přilétají často. A to jak ti, co údajně nosí miminka, tak i ti bílí. Objeví se proto i na komíně školy. Ne že by se zde uhnízdili, ale plechový symbol čápa zde chybět nebude.

Výstavba opatoveckého Čapího hnízda na škole vyjde na více než osm a půl milionu korun. Bez dotace Evropské unie ve výši 92,5 procenta by na investici zastupitelé jen těžko našetřili. Cena totiž podle starosty Opatovce Martina Smetany převyšuje roční rozpočet obce na Svitavsku s 636 obyvate­li.