V loňském roce proběhlo k využití budovy několik debat a také referendum, ve kterém se většina občanů vyjádřila kladně. V úvaze byla i možnost přestavby na domov pro seniory, ale tato varianta se ukázala jako finančně neúnosná. „Šlo především o následné financování vlastního chodu domova, které by nájemné od důchodců nepokrylo. V přízemí by však mohly vzniknout bezbariérové malometrážní byty, vhodné i pro tuto skupinu obyvatel," popsal možnosti využití objektu  starosta obce Radek Boštík.

Pomalu chátrající budova znamená finanční zátěž pro obecní rozpočet, a proto se rozhodli zastupitelé pracovat na přestavbě školy co nejrychleji. „V letošním roce jsme si objednali projekt na přestavbu a žádost o dotaci. Stavět bychom rádi začali v příštím roce," řekl starosta.

Celá plánovaná akce bude stát podle hrubého odhadu kolem patnácti milionů korun. Možná i více. Takový obnos by obec s pěti milionovým rozpočtem těžko zaplatila bez dotačních titulů. Žádost poputuje na ministerstvo pro místní rozvoj, kde je možné získat podporu na jeden byt až půl milionu korun a také na zateplení budovy a výměnu oken. V plánu však mají Hornoújezdští zažádat i o další dotace.

Přestavbou staré školy by mělo vzniknout deset až dvanáct bytových jednotek. Z diskuse mezi občany vyplynulo, že i mezi nimi jsou zájemci o tento druh bydlení.

Pokud však nenaplní kapacitu ze svých zdrojů, otevírají se možnosti i lidem z širokého okolí. Nově příchozí by v obci, ve které počet obyvatel v loňském roce stoupl o pouhé tři, uvítali.

Nové byty jsou jednou z mála možností, jak přilákat mladé lidi. Problémem obce je totiž nedostatek volných parcel pro výstavbu rodinných domů. Stejně jako v okolních vesnicích jsou pozemky vhodné ke stavbě v držení soukromých majitelů. „Pokud bychom zřídili nějakých deset, dvanáct bytů krát třeba tři, čtyři lidé na jeden byt, tak by to bylo nádherné," podotkl  na závěr Radek Boštík.

Projekt výstavby bytového domu je pro obec jedinečný svým rozsahem, a to i v porovnání například s výstavbou fotbalových kabin, které fungují od letošního roku.