Nejvíce obecních bytů se v Pardubickém kraji staví ve svitavském okrese. V regionu vznikají bytovky nejen ve městech, ale také na vesnicích. Patří tam jen v případě, pokud zapadají do rázu obce.

Půdní byty vedou

„Nechceme, aby se mladí lidé od nás stěhovali do měst, a proto jsme přistoupili k výstavbě obecních bytů,“ říká starosta Vendolí Vladimír Buchta. Souhlasí, že klasické bytovky na vesnici nepatří, ale ty vendolské jsou nízké a zapadají do rázu vesnice. K jejich výstavbě obec využila štědrou státní dotaci. Dostali téměř šest set tisíc korun na jeden byt.


Ve Svojanově bytové domy naopak nechtějí. „Nejsme zastánci klasických bytovek. Zkrátka do našeho městyse nepatří,“ vysvětluje starosta Josef Gracias snahu o zachování malebného rázu známé obce. „Máme čtyři podkrovní byty v obecních nemovitostech a ty jako startovací bydlení pro mladé rodiny bohatě stačí,“ konstatuje Gracias s tím, že obec více podporuje výstavbu rodinných domů.

Obce rekonstruují

Klasické bytovky nebudují ani v Koclířově. „Pro bydlení mladých lidí, kteří nedosáhnou na drahé hypotéky, rekonstruujeme stávající stavení, která jsou součástí naší vesnice,“ informuje starosta Bohumil Kysílko. „Mají klasickou sedlovou střechu a postavíme tak více malometrážních bytů,“ vysvětluje koclířovský starosta. Raději vidí, když si mladí lidé postaví ve vesnici své rodinné domky. V příštím roce obec připraví pro zájemce také stavební parcely.
Novou bytovku staví odborná firma v těchto dnech v Biskupicích. „Nové byty potřebujeme. Mezi mladými je o ně veliký zájem,“ sděluje starosta Dalibor Šebek. „Stavíme šestnáct bytů, a rozhodně neuspokojíme všechny zájemce,“ konstatuje. Pro obyvatele, kteří touží po vlastním bydlení, obec zainvestuje pozemky ve stejné lokalitě, kde se nyní staví bytovky.

S pěti malometrážními byty počítají časem rovněž v Kamenné Horce u Svitav. „Vše ale záleží na penězích v rozpočtu. Nájemní byty vzniknou úpravou prostor bývalé mateřské školy, která nefunguje od roku 1994. Ta se nachází v budově obecního úřadu,“ vysvětluje starostka Alena Vodehnalová.
Pozemky pro individuální bytovou výstavbu nabízí také obec Janov, ve které se nacházejí jak staré, tak nedávno vybudované bytovky.