Opatrně hlavně při nemocech dětí

Spotřeba volně prodejných léků stoupá. Potvrzují to i Deníkem oslovení lékárníci ve svitavském okrese. „Lidé už dnes považují neschopenku za zbytečný luxus, stejně tak i 'ztrácení' času v ordinacích lékařů,“ říká jeden z třebovských lékárníkům, který si nepřál být jmenován. Lidem však doporučuje opatrnost zejména při zacházení s dětmi.

Jejich nemoci by neměli brát rodiče na lehkou váhu. Vždy by si měli rozmyslet než svému potomkovi nasadí nějakou samoléčbu pomocí volně prodejných léků. Mohli by mu i ublížit. Například i paracetamol a aspirin mohou být v některých případech nevhodné.

Prášek potlačí příznaky

Počítejte ale s tím, že alternativní léčba klade na pacienta větší nároky než jen spolknout v určenou hodinu prášek nebo kapky. Vyžaduje změnu životního stylu – jinou stravu, přiměřený pohyb. Nemocní by se měli naučit naslouchat svému tělu i přírodě.

„Prášek většinou potlačí příznaky, ale nevyléčí příčiny. My naopak pátráme po příčinách,“ říká pardubická fytoterapeutka a aromaterapeutka Pavla Kurková. Již sedm let pomáhá lidem s obyčejným nachlazením, záněty žaludku, ale i rakovinou. Pití bylinkových čajů může být dobrá prevence, ale pokud je již tělo nemocné – jen bylinky mu nepomůžou. Tam už je potřeba komplexní přístup.

„Zodpovědnost za své zdraví je na každém z nás. Být zdravý, je práce sám na sobě. Nebudete- li chtít sami, nikdo na světě vás neuzdraví,“ připomíná Pavla Kurková svým klientům. „A uzdravit se – to znamená stát se lepším,“ doplňuje. Bylinkářství a kořenářství provozuje v Pardubicích sedm let. V poslední době vzrostl zájem zákazníků hlavně o biokosmetiku.

Ta zaznamenává obrovský boom. Při problémech s bolestí zad odborníci doporučují masáže. „Po masáži odcházejí lidé uvolnění a jejich bolesti poleví, ale v první fázi je třeba masáže podstupovat poměrně intenzivně, a to obden,“ uvedla Naďa Koubková z rehabilitačního centra.

(pro, mag)