Jedná se především o obce s dobrým dopravním spojením s většími městy, pro něž se staly přirozenými satelity. Z panelákových sídlišť sem prchají lidé toužící po prostoru i pohodlném bydlení za přijatelnější ceny. Většinou jsou to rodiny s dětmi, ale životu na vesnici, avšak s plným komfortem, přicházejí na chuť podnikatelé i důchodci. „ Je tu krásně. Sem do Pomezí jsme utíkali na víkendy z pardubického bytu, kde nám neustále pod okny zastavovaly trolejbusy. Když muž nemovitost zdědil, zůstali jsme tu natrvalo,“ říká Marie Latnerová a dodává: „Neschází nám tu nic, užívám si zahradu, před okny nám rostou stromy. Za kulturou si dojedeme, v regionu je široká nabídka zajímavých akcí. Jen s prací to bylo pro mě složitější.“

Není divu, že podobné řešení bydlení je stále populární. Vždyť sehnat stavební parcelu nebo domek v dosahu center Svitav, Litomyšle, Poličky a Moravské Třebové je záležitostí dosti nákladnou. Například v Litomyšli se cena zasíťovaného pozemku v dobré lokalitě šplhá až ke třinácti set korunám za metr čtvereční, ve Svitavách si musíte připravit na slušný starší domek ke dvěma milionům. Touží-li však majitel bytu ve městě po stavení se zahradou, nemusí si ani moc utahovat opasek, jelikož ve stejné ceně lze sehnat dům s pěkným pozemkem o pár kilometrů dál.

Typicky satelitními sídly jsounově vybudované části obcí Březová nad Svitavous novými ulicemi řadových domků ve slunné stráni, nebo Javorník, kde se za valem odhlučňujícím silnici číslo 35 skrývají novostavby vilek spojené se Svitavami cyklostezkou.

Na druhou stranu se z vesnic do měst stěhují ti, kdo nemohou za prací dojíždět. „Sháním podnájem ve Svitavách, protože zde mám zaměstnání, o které bych nerada přišla,“ potvrzuje Zdeňka Hejdová a dodává: „Po letošní změně vlakového jízdního řádu je denní dojíždění z Pusté Kamenice nemyslitelné.“
Pěkné bydlení na vsi se dá rozhodně pořídit levněji než ve městě. Většina obcí je plynofikována, má nebo bude mít kanalizaci. Spolu s nízkou kriminalitou by se mohlo zdát, že jsou ideálním místem pro život, na jehož půvabu ubírá nutnost dojíždění za prací, k lékaři či do školy. Bez vlastního automobilu se těžko obejdete, a to především ve večerních hodinách, o víkendech, svátcích a školních prázdninách.

Tématu se věnuje také Svitavský Deník ve svém úterním vydání 26. února. (sh, ap)