Budíček v šest hodin ráno, rachot kbelíků na chodbě po páté hodině a povinné měření a odběry. V Litomyšlské nemocnici mění režim. Do sedmi hodin bude na gynekologickém oddělení a porodnici naprostý klid.

Pacientky již delší dobu poukazovaly na nepříjemné ranní buzení v šest hodin ráno. Vedení oddělení vychází ženám vstříc a mění režim. „Achillovou patou českého zdravotnictví je ranní buzení. Pacientky o něm často hovoří a komentáře se objevují také v dotaznících. Přemýšlel jsem, proč to tak je. Nemáme pro to racionální argument a jen vycházíme z tradice, protože se to tak vždycky dělalo a byl to určitý zvyk,“ uvedl primář litomyšlské porodnice Harald Čadílek. Kbelíky na chodbách oddělení o půl šesté ráno jsou minulostí. „Zjistil jsem, že vše je jen otázka domluvy a dohody. Nyní jsou pokoje na oddělení až do sedmi hodin ráno tabu. Odběry krve a měření teplot lze provádět i po sedmé hodině. Upravili jsme celkový harmonogram prací. Dosud měření a odběry dělala noční služba, nyní tyto povinnosti vykonává denní sestra,“ vysvětlil Harald Čadílek. Změny se dotknou nejen lékařů a sester, ale také uklízeček. Od května mají posunutou pracovní dobu. „Do sedmi hodin mohou maximálně vytřít podlahu na porodních sálech, které se nacházejí mimo lůžkové oddělení,“ dodal primář Čadílek. Na oddělení tak odpadne zbytečné rušení nočního klidu. „Pokud někdo nařízení poruší, budeme to řešit,“ uzavřel Harald Čadílek.

Změnu si pacientky pochvalují. „Když jsem před časem v nemocnici rodila, sestra s teploměrem přišla před šestou hodinou. Tak brzy nevstávám ani doma. V sedm je to už mnohem lidštější,“ řekla Eva Novotná.

Ve Svitavách na porodnici zatím o změně režimu neuvažují. „Uklízečky přicházejí na šestou hodinu. V tu dobu také začínáme s měřením teplot a odběry. O změně se zatím nemluví, narušilo by to celý harmonogram prací, které na sebe navazují,“ uvedla zdravotní sestra ze svitavské porodnice.

Podle průzkumů českým pacientům v nemocnicích vadí nejvíce právě ranní buzení a také kvalita stravy. V sedm hodin už budí sestry pacienty ve větších nemocnicích, mimo jiné v Motole.