„Moje a starostovy představy o vedení technických služeb jsou rozdílné. Nenašli jsme společnou řeč,“ uvedla k důvodům svého odstoupení Gabriela Horčíková.

Starosta Tomáš Kolkop to vidí podobně. „Nejdříve jsem se snažil o standardní komunikaci, i když to nebylo jednoduché. Od začátku jsem měl informace, jaká nálada panuje v kancelářích technických služeb,“říká.

Buď já, nebo starosta

Od minulého pondělí, kdy ředitelka technických služeb oznámila svoji rezignaci, se situace ještě vyhrotila. Podle informací, které má Deník k dispozici, Gabriela Horčíková svoje rozhodnutí přehodnotila. Setrvání ve funkci jednatelky technických služeb však podmínila odvoláním starosty Kolkopa, za které lobbovala mezi zastupiteli města. Údajně se pokoušela najít někoho, kdo by na zasedání zastupitelstva, které proběhne na začátku příštího týdne, hlasování o starostově odvolání vyvolal.

„Dozvěděl jsem se to z více stran, na technických službách dokonce zaznělo: Buď já, nebo starosta. Snahu oslovit vybrané zastupitele s žádostí, aby vyvolali a podpořili na jednání 2. září odvolání starosty, považuji za nejvyšší míru neslušnosti,“ vyjádřil se Tomáš Kolkop.

Končící ředitelka tvrzení, že by se snažila přesvědčit zastupitele o odvolání starosty, odmítá.

Spekulovalo se dokonce o tom, že odvolání by byla ochotná podpořit část koaličních zastupitelů. Zástupci stran a hnutí, tvořících současnou radniční koalici, však něco takového na schůzce v polovině týdne jednoznačně odmítli.

Starosta Tomáš Kolkop spatřuje příčiny půl roku narůstajících rozporů v pozornosti, kterou nové vedení města věnuje práci technických služeb. „Věděl jsem, že se město bude potýkat s financemi, což se i potvrdilo. Logicky jsem zacílil na největší koláč běžných provozních nákladů, který představují technické služby. Souběžně s tím jsem poukazoval na závažné nedostatky v jejich činnosti, které se projevovaly ve správě majetku i v ostatních službách,“ pokračuje Kolkop.

Sto tisíc rozdíl

V červnu letošního roku zřídila rada města pětičlennou dozorčí radu. Kromě starosty Kolkopa v ní zasedli radní Pavel Charvát, zastupitel Petr Frajvald, ředitel cestmistrovství pardubické Správy a údržby silnic Libor Štol a zaměstnanec technických služeb Jiří Bárta. „Důvodem je dlouhodobá nespokojenost s aktuálním stavem organizační struktury obchodní společnosti města a neuspokojivé výsledky činnosti technických služeb jako jednoho z hlavních nástrojů, který má největší vliv na běžný chod města a zároveň je nejvíce v kontaktu s veřejností,“ uvádí se v důvodové zprávě.

Jako příklad nespokojenosti vedení města s prací technických služeb uvádí starosta smlouvu na restaurování pískovcového portálu domu v Olomoucké ulici. Smlouva, kterou dostal k podpisu počítala s náklady 161 tisíc korun. Starosta proto nechal práce nacenit jiným restaurátorem, který byl schopen provést obnovu portálu o 100 tisíc korun levněji.

Gabriela Horčíková končí ve funkci 19. září po sedmnácti letech. Na místo jednatele technických služeb bude vypsáno výběrové řízení.