A kromě ní podobný názor sdílejí i další desítky lidí z vesnice nedaleko Březové nad Svitavou. Vedení obce se mimo jiné na tuto otázku samo zeptalo místních, kteří se vyslovili jasně pro tuto variantu. Pardubický kraj navrch sám nabídl Brněnci přidání jedné autobusové linky. „Máme pro vás ještě jeden volný autobus. Rozhodněte se, zda této možnosti využijete," uslyšeli z úst pracovnice odboru dopravy na krajském úřadu.

Neekonomické?

Pokud by všechno vyšlo, Brněnečtí by se podle nových řádů mohli dostat ranním autobusem ve čtvrt na sedm odjíždějícím z části Moravská Chrastová pohodlně přímo do Svitav. Posílili by tím i nabídku ranních spojů prostřednictvím hromadné dopravy. Ve stejný čas totiž z obce vyráží také vlak.

„Z ekonomického hlediska to samozřejmě není dobré. Ačkoliv o zařazení autobusu každopádně zájem je," uvedla místostarostka Brněnce Eva Kozáková zodpovědná také za úsek dopravy. „Už nyní jezdil jeden spoj, jehož dojezdovou dobu se podařilo zkrátit na jednatřicet minut," dodala, že kraj vychází Brněnci vstříc.

Dotovat určitě ne

Brněnec hodlá brzy uzavřít internetovou anketu na svých stránkách, kde se několik desítek lidí vyjádřilo v drtivé většině pro zavedení nové linky. Potom by záměr mohla schválit rada a na to už by navazovalo konkrétní jednání přímo s představiteli odboru dopravy Pardubického kraje.

Jedno už nyní vědí v Brněnci jistě. „Pokud bychom museli linku jakkoliv dotovat ještě z vlastních finančních prostředků, o něco takového bychom potom zájem jednoznačně neměli," dodala místostarostka Kozáková. Jízdní řády jsou po podzimních změnách nyní uzavřené. Proto není jasný termín přiřazení této linky.

„Už nyní víme, že brzy budou vydané jízdní řády na červen. Takže na začátku léta ještě tuto změnu nebude možné provést. Určitě by se do nich dalo sáhnout až v dalším období," připomněla Eva Kozáková.
Obce v okrese se dlouhodobě snaží o co nejkomfortnější podmínky pro cestující a logické spoje a příjemnější dojezdové časy pro cestující. Ještě vloni v létě bojovaly o kvalitnější ranní spoje Pohledy, Březová nad Svitavou i další. Tamní obyvatelé se totiž vinou Integrovaného systému regionální dopravy obtížněji dostávali do zaměstnání. Co nakonec vybojuje Brněnec?