Zapomenutý kraj? Kdepak. Osada Brlenka patří mezi romantické lokality ve svitavském okrese. Stará německá vesnice rozhodně není opuštěná. Nachází se tu více než dvě desítky domů a tři rodiny se přihlásily k trvalému pobytu. Ještě nedávno tady ale neměli lidé elektřinu. Osadníci se ovšem dali dohromady a požádali společnost ČEZ o elektrifikaci. Od Vánoc je už Brlenka „pod proudem“.

Erik Kluka koupil před časem dům na Brlence. Lákal ho život v přírodě a přitom blízko města. Dnes tu žije s přítelkyní a malým synem. A neměnil by. „Od Vánoc jsme připojení do elektrické sítě. Předtím jsem měl solární systém, který mi stačil na zapojení ledničky, pračky, osvětlení a na počítač. Teplou vodu ohřívám přes pec. Vytvořil jsem úspornou domácnost,“ přibližuje život na Brlence Erik Kluka. Připojení osady na elektrickou energii využil především proto, že v domě nežije sám. „Až syn vyroste, bude mít větší nároky. Nemohu mu je odepřít a k tomu potřebujeme více elektřiny,“ dodává Erik Kluka. Velkou změnu vidí mimo jiné v tom, že nyní musí za elektrický proud platit.

Majitelé domů na Brlence se snažili elektřinu zavést roky. Ekonomicky jim to ale nevycházelo. Když se před časem změnily podmínky ČEZu, šli do toho znovu. „Před dvěma lety jsme se dali dohromady a požádali o zavedení elektřiny. Řešili jsme administrativní problémy, ale nakonec první domy svítily vloni na Vánoce,“ vysvětlil Michal Kortyš. I on má v osadě nemovitost.

Romantická osada

Energetici posuzují připojování podobných osad na elektrickou energii individuálně. „Povinností distributora elektřiny je vybudování přípojky pro žadatele, který požádá o připojení v intravilánu obce. Pokud by na Brlence požádal o připojení pouze jeden člověk, tak by zřejmě dostal nějaký podpěrný bod v Čisté a přípojku by si budoval na vlastní náklady. V případě, že požádá více odběratelů, provedeme rozšíření distribuční sítě,“ sdělila Šárka Beránková, tisková mluvčí společnosti ČEZ ve východních Čechách. V osadě vybudovali energetici venkovní a kabelové vedení vysokého napětí 35 kV, novou kompaktní transformační stanici a kabelové vedení s pojistkovými skříněmi pro připojení všech odběratelů na Brlence. „Celkové náklady na tuto stavbu přesáhly šest milionů korun. Investorem a vlastníkem zařízení je ČEZ,“ dodala Šárka Beránková.

V osadě Brlenka se nachází dvacet dva domů. Ve třech z nich jsou lidé přihlášeni k trvalému pobytu. „Většina objektů je rekreačních. Přes léto bývá Brlenka obydlená a je tam docela živo. Je to, myslím, velmi romantické zákoutí,“ řekl Bohumil Pavliš, starosta Čisté u Litomyšle, pod kterou osada Brlenka spadá.

Zavedení elektřiny zlepšilo životní podmínky, ale také zvedlo ceny pozemků a nemovitostí. Místní lidé přesto doufají, že osada u lesa zůstane i nadále úžasným rekreačním koutem.