Prázdninové brigády jsou v plném proudu také ve svitavském okrese. Studenti se snaží přivydělat si v létě co nejvíce. O sezonní práci je obrovský zájem. Studentka Markéta Petrová patří mezi ty, kteří našli brigádu až v červnu. „Všude už bylo plno, tak jsem se šla zeptat do pekárny,“ říká Petrová, která prodává ve Svitavách na náměstí zmrzlinu. „Budu tu celé dva měsíce,“ dodává Markéta.


„Já jsem práci na léto sehnala jednoduše. Dohodil mi ji táta,“ přibližuje svoje zkušenosti osmnáctiletá Veronika Jirglová ze Stříteže. Společně se svým kamarádem Zdeňkem Kučerou z Modřece natírá zábradlí mostu u parku v Poličce.


Kdo si ale chce přivydělat a zároveň získat zkušenosti v oboru, který studuje, nemusí být ve svitavském okrese tolik úspěšný jako ve větších městech. Takový je rovněž případ studentky Ivy Satrapové z Poličky, která spojila praxi s brigádou v Praze. „Zabývám se sociální prevencí a ve svitavském okrese bych nic na léto nesehnala,“ tvrdí Iva Satrapová.


Práce v letních měsících často znamená pro studenty změnu režimu. A tak vstávání v brzkých ranních hodinách není žádnou výjimkou. „Máme hodně práce, proto vstávám už v šest hodin,“ tvrdí Veronika Jirglová.
Podle jejích slov to ale není na škodu. „Baví mě to a klidně bych šla do natírání příště znovu,“ uzavírá Jirglová. „Máme to i docela dobře placené,“ připojuje se Zdeněk Kučera. Zmrzlinářka Markéta Petrová se na to dívá jinak: „Jsem tu od rána, je to někdy dlouhé.“
To, že je velký zájem o letní brigády potvrzují slova Josefa Jirmáska z Agricolu v Poličce. „Hlásí se nám více brigádníků, než můžeme přijmout,“ informuje. Sezonní pracovníci často vykonávají úklidové práce nebo střídají zaměstnance, kteří jsou na dovolené.

PETRA DVOŘÁKOVÁ