Těžké kamiony projíždějí přímo přes náměstí v Březové nad Svitavou. Lidé se bojí o své domy i zdraví. Jaroslav Henek nevylučuje, že podají žalobu. Nehod na frekventované silnici stále přibývá.

„Bojím se pouštět děti samotné do školy. Musí jít kus cesty kolem silnice. Padesátkou po ní jezdí málokdo. Je jen otázkou času, kdy se tady stane nějaká tragédie,“ shodují se rodiče školáků. Za pravdu jim dává statistika. Každý rok dojde v katastru města k více jak deseti dopravním nehodám. Jen za posledního půl roku zde havarovaly tři kamiony a čtyři osobní vozy.


Hrůzostrašně vypadající nehody se jen zázrakem obešly bez obětí na životech. Nejdříve kamion naboural do rodinného domu a zcela zničil ložnici, kde spaly děti. Ty opustily pokoj jen několik minut před nárazem. Řidič kamionu stačil z kabiny vyskočit.
O pár týdnů později ne〜ovladatelný kamion rozmetal garáž. Pod sutinami zůstal zánovní vůz Škoda Octavia. „Vedu si album nehod, které se staly v blízkosti našeho domu. V poslední době se plní nebývalou rychlostí. Pomalu není měsíc, aby nás nevzbudil rachot drtícího se plechu,“ říká Jaroslav Henek, který bydlí na začátku města hned pod prudkým kopcem.


„Silnice, která počtem automobilů odpovídá dálnici, vede středem města. Jediným řešením je obchvat, což je ale zatím hudba daleké budoucnosti,“ uvedl starosta Březové Martin Kiss. Přesto se radní rozhodli bojovat.
„Zřídili jsme městskou policii, která měří rychlost. Posunuli jsme začátek obce do poloviny kritického kopce, plánujeme zřízení zpomalovacích ostrůvků a vybudování odbočovacích pruhů,“ dodává Martin Kiss. Kritický stav nastal na silnici ve chvíli, kdy vláda zavedla mýtné na dálnicích a silnice prvních a nižších tříd nechala svému osudu. Řidiči nákladních vozidel začali šetřit a místo po zpoplatněné dálnici vedou své několikatunové kolosy po silnicích, které jsou zadarmo.


„Stát od nás dává ruce pryč, jsem zvědavý, co bude dělat, až zdejším lidem dojde trpělivost a za své bezpečí začnou bojovat žalobami,“ dodává Jaroslav Henek. K větší bezpečnosti ve městě má pomoci také více strážníků. Již letos budou v Březové čtyři.